п`ятниця, 26 квітня

Золоті гектари: хто користується сільськогосподарськими землями Львівщини

У першій трійці – мільярдер Косюк, спонсор УГП Матківський і навіть Саудівська Аравія.

З 1 липня в Україні можна купувати та продавати землю сільгосппризначення. Щоправда, на першому етапі покупцями можуть бути виключно фізичні особи, а придбати можна не більш ніж 100 га в одні руки. Чи дозволять коли-небудь іноземцям офіційно купувати землю в Україні, наразі не відомо. Натомість на Львівщині працюють аграрні компанії, які мають у користуванні тисячі гектарів землі. І значна частина цих підприємств належить саме іноземцям.

У відповідь на запит “Еспресо.Захід” департамент агропромислового розвитку Львівської обласної адміністрації надав перелік сільськогосподарських підприємств, які орендують найбільші площі на Львівщині.

Від 30 до 50 тисяч га

У цій категорії є дві компанії: “Контінентал Фармерз Груп” і “Західний Буг”.

“Контінентал Фармерз Груп” – компанія з арабськими інвестиціями. Свого часу чи не найбільше землі на Львівщині обробляв тернопільський агрохолдинг “Мрія”. Однак компанія збанкрутувала і її викупила SALIC UK Ltd, дочірня компанія Saudi Agricultural and Livestock Investment Company, що належить Фонду державних інвестицій Королівства Саудівська Аравія. “Контінентал Фармерз Груп” – це об’єднаний агрохолдинг, утворений унаслідок злиття активів “Мрії” CFG (Continental Farmers Group). Загалом агрохолдинг обробляє 195 тис. га землі у Тернопільській, Львівській, Хмельницькій, Чернівецькій та Івано-Франківській областях.  Компанія займається вирощуванням зернових, а також картоплі.

Друга за площею оброблюваних на Львівщині земель компанія – ПП “Західний Буг”. Основним напрямом діяльності є вирощування зернових, технічних і кормових культур.

За даними YouControl, її засновниками є Валерій Овчарук, Юрій Гладун, Оксана Друль і Віталій Сікорський. Останній також є керівником ТзОВ “Радехівський цукор”, бенефіціаром якого є відомий львівський бізнесмен Володимир Матківський. До слова, і “Західний Буг”, і “Радехівський цукор” зареєстровані за однією адресою. Ці компанії є спонсорам Української галицької партії – про це вказано на сайті УГП.

Від 20 до 30 тисяч га

На третьому місці за площею оброблюваних земель – ТзОВ “Захід Агро МХП”, що належить до холдингу “Миронівський хлібопродукт” Юрія Косюка. Цей аграрний мільярдер традиційно входить у першу десятку найбагатших людей країни і навіть має звання Героя України.

Окрім Львівщини, ТзОВ “Захід Агро МХП” працює також в Івано-Франківській і Тернопільській областях. Загальний земельний банк під обробіток становить 39 970 га. Компанія займається вирощуванням зерновиx, бобовиx і насіння олійниx культур.

10-15 тисяч га

У цій категорії опинилося ТзОВ “Агрокультура Мостиська”. Основним видом діяльності компанії теж є вирощування зернових, бобових і насіння олійних культур. Кінцевий бенефіціар – громадянин Швейцарії Микола Фартушняк, який також вказаний як бенефіціар “Спортмастер-Україна” та “Остін”.

Від 5 до 10 тисяч га

Найбільше земель площею від 5 до 10 тисяч гектарів на Львівщині обробляє відразу кілька підприємств. Зокрема:

ТОВ “Транс Інвест Агро”, зареєстроване в Дашаві Стрийського району, належить жителю Одеської області Івану Дімову.

ПП “Агрофірма Дзвони”, що належить фермеру Дмитру Максимишину. Господарство обробляє на Львівщині приблизно 8000 га, на яких, окрім традиційних зернових і бобових, вирощує овочі. Зокрема, на понад сотні гектарів вирощують капусту: білокачанну, цвітну, пекінську та савойську.

ТзОВ “Барком” (ТМ “Родинна ковбаска”). Компанія належить родині колишнього керівника львівського міського осередку Партії регіонів Олега Барана.

ТзОВ “Княжі Лани”. Підприємство зареєстроване в селі Княже Золочівського району. За даними YouControl, бенефіціаром “Княжих Ланів” є столичний юрист Павло Єльник. Однак за даними zolochiv.net, у 2019 році підприємство увійшло до складу “Українського аграрного холдингу”, пов’язаного з депутатом від “Слуги народу” Миколою Сольським.

ТзОВ “Галичина Захід”. Компанія з данськими інвестиціями, яка займається вирощуванням свиней. Саме на їхньому свинокомплексі у с. Кавсько Стрийського району 2019 року виник спалах африканської чуми і довелося знищити все поголів’я. Підприємство обробляє понад 5 600 гектарів орної землі для вирощування сільськогосподарських культур.

ТОВ “Західна агровиробнича компанія”. Підприємство зареєстроване в місті Дубно Рівненської області. Кінцевим бенефіціарним власником є громадянин США Ніколас Піацца.

ТзОВ “Західні аграрні традиції”. Бенефіціаром компанії вказаний Ґжеґож Кобелюх із Солонки, який також є засновником “Вест Агро Груп”, “Аграрна компанія “Зубра” та ТОВ “Львівське”. Не плутати з ТзОВ “АПП “Львівське”, яке також займається сільським господарством і зареєстроване в Зубрі. “АПП ″Львівське” належить двом Дубневичам: Павлу Богдановичу та Юрію Ярославовичу. Щоправда, підприємство Дубневичів має у користуванні менш ніж п’яти тисяч га землі.

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.
ТЕГИ: