п`ятниця, 26 квітня

9 квітня – День пам’яті мучениці Матрони Солунської. Матрона Настовиця

9 квітня, в церковному календарі  день вшанування пам’яті мучениці Матрони Солунської (Фессалонікійскої).

Інші назви свята: «Матрона», «Полурепиця», «Настовиця», «Пестовиці». Настовицею або Настовницею день прозвали через наст – тверда кірка на снігу, часто з’являється після відлиги.

Історія Матрони Солунської

Свята мучениця Матрона Солунська постраждала в III або IV столітті.

Вона була рабинею юдейки Павтіли, дружини одного з солунських воєначальників. Павтіла примушувала свою рабиню до відступництва і прийняття іудейства, але свята Матрона, з юних років пізнала віру Христову, ще твердіше вірила в Христа і таємно від злісної пані ходила до церкви.

Одного разу Павтіла, дізнавшись, що блаженна Матрона була в церкві, з гнівом запитала: “Чому ти не пішла в нашу синагогу, а ходила до церкви християнської?” Свята Матрона сміливо відповіла: “Тому що в християнській церкві присутній Бог, а від синагоги іудейської Він відступив”.

Павтіла прийшла в лють і без пощади била святу Матрону, а потім, зв’язавши, замкнула її в темній комірці. Вранці Павтіла виявила, що свята Матрона невідомою Силою звільнена від уз. У гніві Павтіла побила мученицю майже до смерті, потім ще сильніше пов’язала її і уклала в тій же комірчині, запечатав двері, щоб страждальниці ніхто не зміг допомогти.

Протягом чотирьох днів свята мучениця перебувала без води і їжі, а коли Павтіла відкрила двері, знову побачила святу Матрону вільну від уз, стоячою у молитві. У страшній люті Павтіла стала бити святу мученицю товстими палицями і, коли свята вже ледь дихала, жорстока юдейка закрила її в тому ж приміщенні, де мучениця Матрона і віддала дух свій Богові.

Тіло святої мучениці за розпорядженням Павтіли було скинуто з міського муру. Християни підняли багатостраждальне тіло святої мучениці Матрони і з честю провели поховання. Згодом Олександр, єпископ Солунський, побудував церкву в ім’я святої мучениці Матрони, в якій знаходились її святі мощі, що прославилися чудесами.

Мучительку Павтілу незабаром настигнув суд Божий. На тому місці, де було скинуто з високої стіни тіло святої Матрони, вона сама оступилася, впала і розбилася, отримавши заслужену кару.

Життя святої Матрони може служити прикладом невідступної вірності християнському боргу і переконує, що ніякі обставини, ніяка неволя не можуть позбавити людину свободи чинити так, як від нього вимагає Господь.

Матрона вважалася покровителькою господинь. У Матрони просили врожаю ріпи – одного з головних інгредієнтів в селянській кухні. У деяких місцях цей день називали Полурепіцей, так як було прийнято ділити всі запаси овочів на дві частини: кращі ріпки відкладали для майбутнього розведення насіння, а з решти готували їжу.

Молитва до святої Матрони Солунської

Благочестно поработившеся Вседержителю, злочестием владычицы не поработилася еси,

Народні прикмети на 9 квітня

  • На Мотрю щука хвостом лід розбиває.
  • Ранковий іній з туманом передвіщає врожайний рік.
  • Чибіс ввечері розкричався – завтрашній день буде ясним.
  • Якщо зграйка чибісів літає низько, то в найближчі дні буде сухо. Якщо ж птиці при цьому кричать, то літо буде засушливим.
  • Чайки літають над будинками – скоро лід піде.
  • На Мотрю Настовицю не можна сваритися, інакше примирення буде дуже важким.
Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.