5 лютого – день Агафія та Климента: традиції, прикмети та головні заборони

5 лютого Православна Церква вшановує пам’ять священномученика Климента. Він народився у 258 році на території сучасної Туреччини. У 12-річному віці Климент осиротів. Перед смертю мати передбачила, що він прийме мученицьку смерть за Христа. Климент вів доброчесне життя, став єпископом. За часів гонінь на християн його кинули в темницю і схиляли до язичництва, але він не піддавався. Потім його відправили до імператора Максиміана, який також його полонив. Незабаром його вбили воїни міста, а гоніння на християн припинилися.

У народі день називають Агафій-напівхлібник. Селяни оглядали комори і оцінювали, скільки припасів залишилося до весни. Комори доводили до ладу, чистили і вимітали засіки, лагодили стіни і вікна.

Історія свята

За імператорів Діоклетіана і Максиміліана були гоніння на християн, під час яких Агафангел і його вчитель єпископ Климент прийняли смерть мучеників. Їх піддавали таким мукам, що навіть язичники жахалися. Коли помер Максиміліан, Аганфагела обезголовили, а Климента вбили пізніше. Святих мучеників в історії християнства вважають одними з самих терплячих і упокорених.

5 лютого – традиції, звичаї та обряди дня

У цей день намагалися приготувати господарські приміщення до нового врожаю – прибирали і наводили лад у хлівах, сараях і коморах. Також був звичай пекти на Агафія пиріжки, які обов’язково мав скуштувати кожен член сім’ї.

У цей день потрібно обов’язково дати милостиню жебраку. Це, вважали наші предки, принесе фінансове благополуччя впродвж кількох місяців.

Кажуть, що в день Агафія з небес спускаються ангели і святі, щоб по землі прогулятися. Під виглядом мандрівника чи жебрака вони можуть трапитися вам на шляху.

5 лютого рекомендується зробити генеральне прибирання в будинку і в дворі. Винесіть непотріб, помийте підлогу та вікна, полагодьте те, що хотіли зробити вже давно.

Слов’яни в ніч на 5 лютого намагалися на небо не дивитися. Згідно з народними забобонами зірочки, які падають, є передвісниками смерті для того, хто їх побачив.

Народні прикмети на 5 лютого

  • Якщо у цей день багато снігу – багато хліба.
  • Якщо в цей день сонце – буде рання весна.
  • Якщо синиці голосно щебечуть вранці – чекай морозів найближчим часом.
  • Білка скаче по деревах – можливе настання відлиги.
  • Якщо у цей день багато снігу лежить на землі – рік буде врожайним.
  • Сильний мороз – весна настане рано.
  • Погода після полудня дозволяє зрозуміти, яким буде січень наступного року.
Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.