п`ятниця, 26 квітня

31 жовтня – Велесова ніч. Святкування, традиції, обряди й прикмети

Велесова ніч — начебто слов’янське язичницьке свято, центральним персонажем у якому виступає бог Велес. Відзначається у ніч з 31 жовтня на 1 листопада; вважається слов’янським аналогом Хеловіна. Однак при цьому є твердження, що Велесова ніч та Хеловін — це принципово різні свята, оскільки перше, на відміну від останнього, має на меті поклоніння богу, що координує добро і зло, тоді як Хеловін — це обряди задобрення саме злих духів.

Існує легенда, що у цей час Чорнобог отримує владу від Білобога; Велес же, знаходячись у двох вимірах, максимально зближує між собою два світи — живих та мертвих.

Святкування

Головним персонажем свята є Велес — язичницький бог мистецтва, достатку, а також покровитель усього живого. За значимістю серед давніх слов’ян він знаходився на одному рівні з Перуном.

У Велесову ніч, за повір’ями, максимально зближуються між собою два світи — живих та померлих.

Перед початком свята прийнято наводити чистоту в будинку та приймати лазню, в якій для душ померлих предків залишають новий віник та відро чистої води.

Будинки в цю ніч прикрашають горобиною — це робиться з метою відлякування злих сил. З цією ж метою під порогом розсипають сіль. Також прикрашають оселі кабачками, гарбузами, яблуками та осінніми квітами.

Одним із атрибутів святкування Велесової ночі є багаття, яке розпалюється на найвищій частині певної місцевості; стрибки через нього є однією з традицій свята. Для очищення душі й тіла практикується також ходіння по розпеченому вугіллю. Перед початком ночі члени родини сідають за стіл; під час вечері прийнято символічно частувати родичів, що померли (для цього з настанням ночі на подвір’ї розміщують посуд з їжею зі столу), та згадувати їх у позитивному контексті. Говорити можна лише про них. Завершується вечеря словами: «Прощайте, Діди, йдіть, з собою (біду, хворобу, тощо) заберіть, нас довго чекайте…». Існує повір’я, що душі померлих у Велесову ніч матеріалізовуються; для того, щоби вони знайшли шлях до своєї домівки, на підвіконні запалюється свічка.

Обряди

У Велесову ніч прийнято загадувати бажання, оскільки вважається, що вони можуть здійснитися, якщо їх загадати в цей час. Бажання мають бути записаними на папері та покладеними під подушку; при цьому потрібно промовляти: «Темна ніч, заклинаю мені допомогти. Велес, потрудися, загадане, появися».

Ще одним обрядом є підвішування на нитці обручки; прикраса повинна висіти рівно й не хитатися — це означає, що «друга половинка» зберігає вірність стосункам.

Також на Велесову ніч роздають нужденним дрібні гроші, промовляючи: «Нехай мої гроші допоможуть всім, хто їх потребує. Навколо обернуться і до мене достатком повернуться». Вважається, що такі дії сприяють матеріальному достатку.

Також у цю ніч можна «порадитися» з померлими родичами, щоби ті «допомогли» вирішити складні питання: «Сьогодні тобі в цей світ приходити – мені пораду приносити. Підкажи, як мені завершити справу».

Ще одним обрядом Велесової ночі є ворожіння. Дівчата намагалися з’ясувати майбутнє стосунків зі своїми обранцями шляхом кидання двох каштанів у вогнище; каштани не повинні були розкочуватися в різні боки — це означало швидкий кінець стосунків. Також ворожили за допомогою «ліхтаря Джека» — клали у нього папірець із питанням та підпалювали; відповідь мала «підказати» тінь від полум’я з ліхтаря. Ще одним способом було ворожіння на попелі з печі. Також ворожили, запалюючи перед сном свічку в гарбузі, та загадували бажання, кладучи яблуко під подушку та з’їдаючи вже зранку.

Прикмети

Якщо на Велесову ніч уві сні з’являється родич, що помер, — це вважається позитивною прикметою.

Позичання грошей у цю ніч є негативною прикметою, оскільки вважається, що такими діями людина позбавляє себе достатку й ризикує опинитися у складному фінансовому становищі протягом усього наступного року.

Якщо на Велесову ніч у двері стукає незнайомець — це дуже поганий знак, бо, за повір’ями, це означає смерть одного з мешканців будинку протягом наступного року. У таких випадках промовляють: «Охолонь незнайомця слід, не вчинивши нам біди».

Ще одна негативна прикмета — побачити біля будинку чорного собаку; за повір’ями, це означає появу ворога у найближчій перспективі. Якщо біля будинку помічають білого собаку — це гарний знак, бо вважається, що така прикмета — до появи нового друга.

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.