30 листопада – яке сьогодні свято. Іменини, традиції, заборони, прикмети та визначні події та чого не можна робити

30 листопада — 334-й день року (335-й у високосні роки) у григоріанському календарі. До кінця року залишається 31 день.

Свята і пам’ятні дні

  • Міжнародний день захисту інформації У 1988 році американська асоціація комп’ютерного обладнання оголосила цей день міжнародним Днем захисту інформації (Computer Security Day)
  • Міжнародний день Міста за життя
  • Міжнародний день спідниці
  • Міжнародний день мікроелектроніки

Іменини

30 листопада День ангела імені відзначають: 

Католицькі: Андрія

Православні: Григорія, Лазаря, Михаїла, Никона, Сергія.

30 листопада – Григорія Чудотворця, єпископа Неокесарійського

В церковному календарі 30 листопада день вшанування пам’яті святителя Григорія Чудотворця, єпископа Неокесарійського. Інші назви свята: «Григорій», «Нікон», «Зустріч Сівера», «Предзим’я». Зимвказником день називався тому, що визначав яка буде погода взимку. У народі його прозвали Сівером, так як в ці дні починав дути холодний північний вітер.

Ким був Григорій Чудотворець

Святий Григорій Неокесарійський народився в знатній язичницькій родині в Неокесарії Понтійській (нині Туреччина) в Малій Азії. До християнської віри Григорій звернувся в 238 році, а незабаром його висвятили на єпископа його рідного міста і займав він цю посаду 30 років.

Люди в його єпископській столиці були дуже грішними, в місті було всього 17 християн, тому Григорій з великою ревністю взявся обертати язичників у християнство. Бог наділив Григорія даром чудотворіння і він молитвою лікував хворих, одночасно обертаючи їх до істинної віри.

Коли відновилося переслідування християн, владика переховувався в горах.

У житії Григорія сказано, що перед смертю він поцікавився, скільки в місті залишилося язичників – виявилося, що тільки 17. Помер Григорій Неокесарійський в 270 році. Його святі мощі згодом перенесли в монастир в Калабрії в Південній Італії.

30 листопада: традиції та звичаї дня

У православній церкві 30 листопада вшановується пам’ять Григорія Чудотворця – святителя, богослова і єпископа

На Григорія святкували зустріч північного вітру.

У народі Григорія Неокесарійського прозвали Зимовказівником. За погодою цього дня визначали, якою буде зима. Яка погода з ранку і до полудня, такою буде і перша половина зими, а погода з обіду до вечора віщує другу половину зими.

У цей день підходили до криниць і водойм, прислухалися до води. Якщо тиха, то зима теплою буде, якщо шумить – чекай морозів і заметів.

Наші предки вважали, що у ніч на 30 листопада сняться віщі сни.

Народні прикмети на 30 листопада

В цей день спостерігають за змінами у погоді. Яка вона з ранку до полудня, такою, кажуть, буде і перша половина зими, а погода з обіду до вечора віщує другу половину зими.

  1. Гарна погода 30 листопада віщує несуровую зиму, і навпаки
  2. Похмура погода на Григорія – прикмета, що сонячних днів взимку теж буде мало
  3. Темний лід на річці віщує хороший врожай
  4. Яка погода на 30 листопада, такою вона буде і взимку
  5. Мороз 30 листопада віщує холодну зиму
  6. Хмарність до полудня, після чого небо прояснюється – зима буде сонячною і м’якою
  7. Місяць знаходиться в світлому колі – погода зміниться
  8. Якщо присниться сон, то він напевно буде віщим
  9. Якщо 30 листопада щось буде пов’язане з числом 3, то це принесе удачу

Що не можна робити 30 листопада

Наші пращури на Григорія Чудотворця завжди ходили в баню, щоб залишатися здоровими протягом всього майбутнього року. Також цей день вони намагалися провести з сім’єю. Вважається, якщо зібратися всім разом на Григорія — сім’я буде дружня і міцна.

Існувало на 30 листопада і кілька категоричних заборон. Зокрема, на Григорія не можна міряти чужу обручку і чужі речі — є ризик проміняти своє щастя та забрати собі погане з долі власника речей. Крім того, в день Григорія Чудотворця краще не вирушати в далеку дорогу, а подорож відкласти на наступний день. 

Події

  • 1432 — в ході громадянської війни у Великому князівстві Литовському князь Федір Корибутович розбив поляків біля Копистерина, поблизу Морахви.
  • 1763 — Судова реформа в Гетьманщині. Універсалом гетьмана Кирила Розумовського в Україні запроваджено суди — земські (для цивільних справ), гродські (для кримінальних) та підкоморські (для земельних); Генеральний суд став найвищою апеляційною інстанцією.
  • 1786 — указом Петра Леопольда Йосипа Габсбурга у Великому герцогстві Тосканському уперше в європейській державі скасовано смертну кару.
  • 1854 — Віце-король Єгипту Саїд-паша надав попередню концесію на будівництво і експлуатацію протягом 99 років каналу через Суецький перешийок французькому інженеру Фердинанду Марі де Лессепсу. 1859 року почалось будівництво Суецького каналу.
  • 1867 — розпочав роботу Одеський маяк — перший електричний маяк на теренах Російської імперії.
  • 1886 — у паризькому залі для оперет, пантомім, водевілів і політичних мітингів Фолі-Бержер відбулось перше ревю за участю жінок у досить відвертих костюмах.
  • 1918 — Данія визнала острів Ісландію незалежним і пов’язаним з нею лише особистою унією. 17 червня 1944 року Ісландія вийшла із союзу з Данією і була проголошена республікою.
  • 1922 — у віці 78 років востаннє вийшла на сцену легендарна французька актриса Сара Бернар.
  • 1922 — утворено Чеченську автономну область у складі Російської СФРР.
  • 1936 — пожежа знищила унікальний Кришталевий палац в Лондоні, який збудували у 1851 році для проведення I Всесвітньої виставки.
  • 1939 — провокацією на кордоні та подальшим нападом СРСР на Фінляндію почалась радянсько-фінська війна («Зимова війна»).
  • 1954 — у містечку Силакауга американського штату Алабама впав метеорит Силакауга. Один з його уламків, вага якого сягала 4 кілограмів, а діаметр — 15 сантиметрів, травмував жінку, що стало першим задокументованим випадком влучання небесного тіла в людину.
  • 1968 — у Києві відкрили Республіканський будинок композиторів.
  • 1973 — XXVIII сесія Генеральної Асамблеї ООН ухвалила міжнародну конвенцію про припинення злочинів апартеїду та покарання за нього.
  • 1982 — Майкл Джексон випустив найпродаваніший альбом усіх часів під назвою ”Thriller”.
  • 1996 — створено Державну митну службу України.
  • 1998 — 32-річний Любко Георгієвскі, зайнявши крісло глави уряду Македонії, став наймолодшим прем’єр-міністром у світі.
  • 2002 — засновано Київську незалежну медіа-профспілку.
  • 2006 — офіційний реліз нової операційної системи Windows Vista і пакету програм Office 2007 корпорації «Microsoft».
  • 2013 — відбувся незаконний силовий розгін «Беркутом» Євромайдану, з метою очищення площі від учасників стихійного протесту.
Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.