п`ятниця, 26 квітня

18 листопада – яке сьогодні свято. Іменини, традиції, заборони, прикмети та визначні події та чого не можна робити

18 листопада — 322-й день року (323-й у високосні роки) у григоріанському календарі. До кінця року залишається 43 дні.

Іменини

18 листопада День ангела імені відзначають:  Григорій, Гаврило, Тимофій, Памфіл, Тихон, Галактіон

18 листопада – день Іони

У православній церкві 18 листопада вшановується пам’ять Іони – святого і архієпископа Львівського і Великоновгородського, відомого також як ігумен Отенської пустелі. Сам Іона рано залишився сиротою – в 3 роки у нього померла мати, а в 7 років пішов з життя і батько.

Виховувала Іону благочестива вдова на ім’я Наталя Медоварцева, яка прищепила своєму прийомному синові віру в Бога. Згодом Іона займається організацією притулків в Новгороді, де могли проживати знедолені, вдови та сироти. Крім того, він прославився численними чудесами, які міг здійснювати з Божою поміччю. Так, наприклад, Іона зумів зупинити моровую хворобу, яка забрала життя 250000 чоловік. У літописі говориться про те, що Іона здійснив хресну ходу в Зверін монастир, і це допомогло йому подолати недугу.

Згодом Іона був зарахований до лику святих в 1549 році на Макаріївського соборі. У його життєписі йдеться про те, що після смерті Іони близько його труни відбувалося велика кількість чудес, і багато людей саме з цієї причини згодом увірували в Христа.

18 листопада: традиції та звичаї дня

У день Іони дівчата зазвичай молилися святому для того, щоб знайти хороших чоловіків. Було прийнято розкидати у дворі монетки, щоб притягнути нареченого в свій будинок. Хлопці, у свою чергу, теж проявляли активність і запрошували дівчат на гуляння, які часом тривали до самого ранку.

18 листопада закінчували збирати редьку, і дуже часто саме 18 листопада цей овоч з’являвся на столі. Наприклад, їли терту редьку або просто різали її тонкими скибочками, подаючи з сіллю, олією, квасом, цибулею. Дуже популярна була квашена капуста з редькою. Крім того, 18 листопада поспішали заготовити чорну редьку на зиму, оскільки вона була незамінна при лікуванні простудних захворювань.

Народні прикмети на 18 листопада

  • Якщо в день Іони падає сніг, то зима буде сніжною.
  • Імла вкрила місяць — до довгої негоди.
  • Якщо верба вкрилася інеєм, то зима буде довше звичайної.
  • Якщо всі дерева вкрилися інеєм, то незабаром наступить відлига.
  • Якщо сніг йде і лягає нерівно, то майбутній урожай жита буде багатим.
  • Якщо дме вітер з півночі, а на небі немає хмар, то незабаром похолодає.
  • Знайдений у цей день у своєму дворі чужий віник свідчить про те, що на членів сім’ї наведена порча.

День Іони 18 листопада: головні заборони та повір’я свята

У день Іони незаміжні дівчата молилися про те, щоб небеса послали їм гарних наречених. За повір’ям, саме в цей день можна приманити щастя, розкидаючи рано вранці біля будинку дрібні монетки і вироби зроблені своїми руками. Згідно з ще одним звичаєм, молодим дівчатам вранці треба було випити склянку теплого молока з медом, яке замовлялося на щасливу любов і вдале заміжжя. При цьому відкривати пізно ввечері двері в будинок заборонялося, так як можна випадково закликати нечистого.

Також для цього дня існував і такий звичай, як присушення нареченого. Для цього брали віник з оббитими листям або голі прути, пов’язані в пук, виривали з нього прутик і клали на поріг, чекаючи на коханого. Як тільки він переступав через прутик, дівчина одразу ж ховала його. Також у банний день такий прутик клали в бані на полиці (поміст зі сходами в лазні, на якому паряться) і читали над ним спеціальне замовляння

Варто відзначити, що віник був невід’ємною часткою багатьох обрядів і звичаїв. З одного боку, це був “небезпечний” предмет, яким користувалися відьми і з допомогою якого насылалося псування. Згідно з повір’ями, демони могли обертатися віником і мітлою і в такому вигляді літати по небу. Тому з цього атрибутом потрібно бути вкрай обережним, не кидати його в кут і не залишати на вулиці.

Події

  • 1626 — У Римі Папа Римській Урбан VIII освятив собор святого Петра, нині резиденцію всіх Пап.
  • 1654 — почалася оборона козацької фортеці Буша на Поділлі від військ Речі Посполитої.
  • 1775 — Указом імператриці Катерини II в Російській імперії запроваджено поділ на губернії.
  • 1838 — (за старим стилем 6 листопада) Т.Шевченко завершив перший (втрачений) варіант «Тарасової ночі», фінальної поезії «Кобзаря Т.Шевченка». Перша поезія написана до «Кобзаря» — «Катерина».
  • 1883 — У США введено єдину систему визначення часу: доти кожне місто самé встановлювало собі час.
  • 1918 — Перемога під Мотовилівкою дивізії Січових стрільців Євгена Коновальця над загонами, вірними гетьману П.Скоропадському.
  • 1918 — Проголошено незалежність Латвійської Республіки; першим главою уряду обрано Карліса Улманіса.
  • 1928 — на екрани вийшов мультфільм «Пароплавчик Віллі» виробництва компанії Волта Діснея. Цей день вважають днем народження Міккі Мауса — символу компанії.
  • 1932 — вийшла Постанова ЦК КП(б)У «Про заходи щодо посилення хлібозаготівель», згідно з якою за невиконання планів хлібозаготівель сільські господарства каралися натуральними штрафами, тобто конфіскацією 15-місячної норми м’яса, і Постанова Політбюро ЦК КП(б)У «Про ліквідацію контрреволюційних гнізд та розгром куркульських груп».
  • 1933 — об’єднаний пленум Центрального комітету та Центральної контрольної комісії КП(б)У розглянув питання про «український націоналістичний ухил» і прийняв постанову про припинення політики українізації.
  • 1935 — розпочався Варшавський процес над групою членів ОУН. Закордонна й місцева преса подавала реферовані промови обвинувачених, які зуміли схилити на свій бік багатьох симпатиків (завершився 13 січня 1936).
  • 1935 — у Ризі відкрито Монумент Свободи
  • 1978 — в джунглях Гаяни близько 1000 учасників секти «Храм Народів» покінчили життя самогубством
  • 1990 — Мстислав Скрипник прибув зі США до Києва, де в соборі св. Софії відбулася його інтронізація на патріарха УАПЦ
  • 2005 — Сенат США скасував обмежувальну зовнішньоторгівельну поправку Джексона-Вейніка для України.
  • 2007 — внаслідок вибуху метану на орендному підприємстві «Шахта ім. О. Ф. Засядька» (Донецьк) загинули 100 гірників (ще один згодом помер у лікарні)
Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.