п`ятниця, 26 квітня

10 лютого – яке сьогодні свято. Іменини, традиції, заборони, прикмети та визначні події та чого не можна робити

10 лютого — 41-й день року в григоріанському календарі. До кінця року залишається 324 дні (325 днів — у високосні роки).

Іменини

10 лютого День ангела імені відзначають: Юхим, Георгій, Охрім, Ісак, Володимир, Яків, Палладій, Юрій

10 лютого — день преподобного Єфрема Сиріна

10 лютого в православній церкві відзначається день пам’яті Єфрема Сирина, відомого проповідника і богослова. Згодом він був зарахований до лику святих.

День Єфрема також відомий в народі як День домовика. 

Вважалося, що домовик дуже любить пожартувати, й часом ці жарти не бувають добрими. Якщо він чимось незадоволений, то може збунтуватися, почати бити посуд і навіть лоскотати господарів уві сні.

Саме з цієї причини намагалися 10 лютого всіляко задобрити домовика – годували його свіжою солодкою кашею, залишаючи її на ніч у погребі.

У народі день 10 лютого називали «Кудес», оскільки вірили, що в цей день відбувається багато чудес.

Щоб втихомирити і задобрити домовика, на ніч ставили в кут горщик з кашею.

Ким був святий Євфрем

Єфрем був родом з Месопотамії. Він жив в IV столітті. Його батьки були бідними хліборобами, але сина виховували в благочесті та смиренні. За своєю природою Єфрем мав запальний, дратівливий характер, але за велінням Всевишнього зміг ступити на шлях смирення і стати вчителем покаяння.

Прийнявши чернецтво, він пішов жити в пустелю і став відлюдником. Оскільки Господь нагородив його даром учителювати, Єфрему не дано було перебувати на самоті. Він зміг поєднувати самовіддану працю і вивчення Слова Божого, черпаючи в ньому сили для своєї душі і мудрість

10 лютого – традиції, звичаї та обряди дня

Наші предки любили і шанували домашнього духу: при переїзді в нове житло його запрошували з собою. Залишали йому подарунки у дворі – монетки, клаптики, окрайця хліба. Після вечері для нього на стіл залишали їжу. На великі свята (Різдво Христове, Василів вечір, Чистий четвер, Філіппов день) домовика не забували і пригощали.

10 лютого в народі – «іменини домовика». У цей день домашнього духу особливо вшановували. Для нього у печі ставили миску з молоком, залишали горщик з кашею, обклавши його гарячими вуглинками. Вірили, що домовик опівночі вийде з-під печі і спробує частування, після чого подобрішає і на цілий рік стане послужливим і сумирний. Пригощаючи домашнього духу, просили не шкодити господарству, а навпаки, допомагати.

Якщо ж «сусіда» в цей день не пригостити, то він перетвориться в лихого. І тоді в господарстві піде все шкереберть: худоба і домочадці почнуть хворіти, всі починання будуть закінчуватися провалом.

Дівчата і жінки вдень проводили прибирання в будинках, щоб «сусіде» не вирував. Щоб задобрити і втихомирити домовика, у вечірній час різали чорного півня. Його кров’ю змочували віник, яким підмітали підлогу в будинку і територію навколо житла.

Увечері 10 лютого по народній традиції розповідали історії про домовика: про його витівки, характер і про зустрічі з ним людини. Вважали, що в турботливій і дружній родині домовик живе у злагоді з господарями.

Преподобний Єфрем Сирин, пам’ять якого шанують 10 лютого, вважається сверчковим захисником. Тому на Єфрема не можна вбивати у будинку ніяких комах: ні клопів, ні тарганів, ні цвіркунів, ні павуків – домовик образиться.

Народні прикмети на 10 лютого

Здавна існують погодні прикмети на цей день:

  • сильний вітер – літо буде дощовим і холодним;
  • ліс став чорним – буде відлига;
  • на Єфрема завжди добре клює риба.

Що не можна робити 10 лютого

  • На Єфрема не можна вбивати комах: ані тарганів, ані клопів, ані цвіркунів.
  • Також сьогодні забороняється лаятися, скандалити і вживати погані слова.

Що можна робити 10 лютого

  • Цього дня можна займатися господарством і генеральним прибиранням будинку.

Події

  • 1635 — засновано Французьку Академію — провідне наукове товариство Франції, спеціалізоване у сфері французької мови та літератури
  • 1789 — закон Йозефа II ліквідовував панщину у Галичині, Буковині, австрійській частині частині Волині
  • 1810 — відбулося урочисте відкриття Одеської опери
  • 1940 — у Кракові відбулася конференція ОУН, на якій було створено Революційний Провід ОУН. Остаточний розкол ОУН на ОУН(м) та ОУН(б).
  • 1942 — вручено перший «золотий диск» (від компанії грамзапису «Віктор» Ґленну Міллеру за відому композицію Chattanooga Choo Choo)
  • 1957 — стартував перший Кубок Африканських Націй в Судані.
  • 1972 — ВВС заборонила трансляцію в своєму ефірі пісні Пола Маккартні та групи «Wings» Give Ireland Back to the Irish («Віддайте Ірландію ірландцям»)
  • 1992 — на екрани США вийшов фільм «Основний інстинкт»
  • 1992 — Україна встановила дипломатичні відносини з Республікою Корея
  • 1995 — під час випробувального польоту біля Києва зазнав катастрофи дослідний літак Ан-70, який не мав аналогів у світі
Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.