п`ятниця, 26 квітня

Зарубіжні аналітики про вибори: Зеленський може стати президентом “Дімою” при прем’єрі “Вові”

Після того, як 31 березня в Україні закрилися виборчі дільниці і з’явилися дані про лідерів першого туру виборів, результати голосування опинилися у фокусі міжнародної уваги.

Свої особисті оцінки підсумків голосування та перші обережні прогнози на другий тур виборів озвучують західні політологи, аналітики та колишні дипломати, які добре знають Україну. 

НВ наводить найцікавіші з думок, якими вони діляться в соціальних мережах.

Карл Більдт, співголова Європейської ради з міжнародних відносин, екс-міністр закордонних справ Швеції

Про Зеленського

Зеленський показав кращий результат, ніж очікувалося. Отримав підтримку колишніх прихильників Тимошенко. Позитивною [для нього] стала і висока явка на сході. [Відсоток Зеленського] – нелегка вершина для Порошенка, але він напевно буде атакувати Зеленського за недосвідченість і сумнівні зв’язки з олігархом [Ігорем Коломойським].

Про вибори в цілому 

Міжнародні спостерігачі ще дадуть офіційні оцінки, але все вказує на те, що Україна провела спокійні, вільні, чесні і висококонкурентні демократичні вибори. Це величезне досягнення після відкритої російської агресії і фінансового майже-краху п’ять років тому.

Андерс Аслунд, шведський економіст, дослідник Східної Європи, старший науковий співробітник Атлантичної ради та Джорджтаунського університету

Про вибори в цілому 

Як і очікувалося, в Україні, схоже, пройшли ще одні вільні, чесні та конкурентні вибори. Вітаю, Україно!

Наступне велике запитання – хто із впливових кандидатів першого туру кого підтримає в другому? Це визначається не політичними позиціями, а, ймовірно, стане предметом торгу. Які політичні рішення [будуть предметом обговорення]? Які призначення? Які переваги? Слово за Слугою народу.

Олександр Кларксон, фахівець у сфері досліджень Європи та Німеччини в Королівському коледжі Лондона 

Два висновки про вибори 

1. Я б не став скидати Петра Порошенка з рахунків. Політичним азам він навчився у Кучми і цілком може піддати Зеленського величезному тиску.

2. Якщо Зеленський переможе, він цілком може стати “президентом Дімою” при жорсткому прем’єр-міністрі “у стилі Вови” – наприклад, такому як Аваков.

Багато чого буде залежати від того, на кого вкаже Зеленський як на своїх фаворитів на пост прем’єр-міністра та ключові посади в уряді. Якщо він надасть перевагу фігурам, які збалансують його слабкості – перш за все в очах більш національно-орієнтованих або стурбованих безпекою виборців – він може нейтралізувати ключові лінії атак Порошенко.

Про протестне голосування

Це всього лише спостереження, засноване на побіжному погляді на соціальні мережі, але я підозрюю, що Зеленський також отримав голоси багатьох людей, які прагнуть “нормальної політики”, де предметом дискусії є щось більше, аніж просто екзистенційна національна криза.

Про контрасти між Росією та Україною

Створюється враження, що багато росіян зачаровані українськими виборами, тому що виборча невизначеність незнайома їм ось уже двадцять років.

[Це] символ відмінності в політичних культурах, який йде ще від епохи [Петра] Шелеста.

Крістофер Міллер, кореспондент Радіо Свобода в Україні, Росії, Білорусі

Після того, як Зеленський офіційно став лідером перед другим туром голосування, буде ще більш важливо вимагати від нього деталей [майбутньої] політики. Я поговорив з багатьма представниками кампанії Зеленського, сповненими радощів, коли з’явилися перші результати [екзит-полів]. Ні в кого не було подробиць його плану по Україні.

Юліан Рьопке, політичний оглядач німецької газети Bild

Перші хороші новини з українських виборів (пропаганда про “глибоко розколоту країну” провалилася): провідний прокремлівський кандидат отримав лише 10% від загальної кількості голосів.

Ера російського колоніального панування в Україні незворотно добігає кінця!

Стефан Сіоан, кореспондент франкомовних видань в Україні (французька Le Figaro, швейцарська Le Temps, бельгійська Le Soir):

Одне з ключових питань цих виборів: чи останній це танок “дітей Кучми” (за висловом історика Ярослава Грицака) – Порошенка і Тимошенко, які освоювали політику в 1990-х роках і не знають, як це робиться інакше?

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.