Правила необхідної самооборони, або Як не скоїти злочин під час самозахисту

Кожному гарантоване право захищати своє життя та здоров’я, а також життя та здоров’я інших людей від протиправних посягань. Самооборона — це реакція на загрозу: якщо виникає небезпечна подія, то є потреба у захисті.

Джерело: Дивись.Інфо.

Але як потрібно діяти, щоб захиститися і при цьому не скоїти злочин або адміністративне порушення? На це питання відповів Степан Палюх — завідувач сектору взаємодії з правоохоронними органами, режимно-секретної, мобілізаційної та оборонної роботи Львівської міської ради.

Закон про самооборону

У кримінальному законодавстві більшості країн обов’язково передбачене право громадян на самооборону, право захищати себе, свою сім’ю, своє майно від злочинного посягання. Таке право є і у громадян України, але користуватися ним в нашій країні – справа клопітка, а часом і небезпечна.

От спробуйте під час бійки розрахувати силу удару так, щоб не заподіяти противнику серйозної шкоди, каже Степан:

«Між необхідною обороною в адміністративних справах і обороною в кримінальних діях є невелика різниця. Вона проявляється в нюансах самого значення і особливості перевищення меж необхідної самооборони».

Не такий важливий безпосередньо закон, як практика його застосування, а правозастосовчу практику в нашій державі формують суди. І ось, саме в нашій українській судовій практиці необхідна оборона займає особливе місце, якщо не сказати виняткове.

«Дуже важливо, щоб при обороні заподіяння шкоди дорівнювало або було меншим тієї міри небезпеки, яка загрожує суспільству, людині, її правам, державі і встановленим порядкам. Якщо ж така шкода явно не відповідає небезпеці – це буде перевищенням оборони, головним наслідком якої є настання відповідальності», – застерігає експерт.

Що таке необхідна оборона

Стаття 36 Кримінального кодексу України (КК) говорить про те, що кожна людина має право на необхідну оборону, незалежно від можливості уникнути суспільно небезпечного посягання або звернутися за допомогою до інших осіб чи органів влади.

Ця ж стаття визначає необхідну оборону як набір дій, спрямованих на захист своїх або чужих законних прав та інтересів, а також інтересів суспільства і держави від злочину (правопорушення).

При необхідній обороні допускається заподіяння шкоди нападаючому, якої достатньо в конкретній обстановці для негайного відвернення чи припинення посягання. При цьому не можна допускати перевищення меж необхідної оборони, нагадує Степан.

«У той же час, перевищенням меж необхідної оборони вважається умисне заподіяння нападаючому тяжкої шкоди, яка явно не відповідає небезпечності посягання або обстановці захисту».

Саме наявність в законі таких оціночних понять як «шкода, необхідна і достатня в даній обстановці» або «шкода, що явно не відповідає небезпечності посягання або обстановці захисту» поставили людину, яка захищається, у вкрай невигідне становище відносно нападаючого. 

«Виходячи із закону, розмір шкоди, яку завдають засобами захисту, приблизно повинен дорівнювати розміру шкоди, що завдається посяганням. Але як в момент небезпеки, перебуваючи в стресі, людина, яка захищається, зможе визначити, наскільки шкода від її захисту рівносильна шкоді від нападу? На мою думку, оціночні поняття необхідно прибрати із закону».

Які засоби можна використовувати для самооборони

Українці, досягнувши відповідного віку, можуть мати у власності та використовувати такі спеціальні засоби. Ось про що йдеться.

Без отримання спеціального дозволу:

  • пневматичну зброю калібром менше 4,5 міліметрів і швидкістю польоту кулі нижче 100 метрів в секунду;
  • газові балончики;

З отриманням спеціального дозволу:

  • газовий пістолет, револьвер і патрони до них, заряджені речовинами сльозоточивої та дратівної дії;
  • вогнепальну мисливську зброю;
  • пневматичну зброю – пістолети, револьвери, гвинтівки калібру понад 4,5 міліметра і швидкістю польоту кулі понад 100 метрів за секунду;
  • холодну зброю – предмети та пристрої, конструктивно призначені та за своїми властивостями придатні для неодноразового заподіяння шляхом безпосередньої дії тяжких (небезпечних для життя в момент спричинення) і смертельних тілесних ушкоджень, дія яких ґрунтується на використанні м’язової сили людини.

Як не перевищити межі самооборони

Захищаючи себе, близьких і власність слід пам’ятати про надзвичайно важливий нюанс – межі необхідного самозахисту. Ст. 36 КК України говорить: необхідною обороною вважаються такі дії, коли особа захищає свої права й інтереси, інтереси іншої людини або держави від небезпечних посягань. У випадку загрози життю людини захист вважатимуть правомірним у тому випадку, якщо шкода завдана безпосередньо самому нападаючому й нікому іншому. Дуже важливо, щоб, умовно кажучи, дія дорівнювала протидії.

«Кримінальна відповідальність за перевищення меж необхідної оборони наступає тоді, якщо скоєно вбивство чи нанесення тяжких тілесних ушкоджень. У кожному конкретному випадку, коли йдеться про перевищення меж необхідної оборони, слідству й судам доводиться уважно досліджувати цілий комплекс обставин. І один із головних моментів – правильна оцінка мотивів того, хто, як він вважає, оборонявся, але трохи “перегнув палицю”», – розповідає фахівець.

У прикладі з вуличним пограбуванням, варто пам’ятати, що іноді достатньо просто всадити зловмисника на «п’яту точку». А не гамселити його, порівнює Степан, як боксерську грушу.

«У такому випадку умисними вважатимуться такі дії, коли особа розуміла, що було достатньо одного удару для дезорієнтації нападника, але все ж таки продовжувала наносити удари, завдавши тяжких ушкоджень. У такому випадку буде явний факт перевищення меж самооборони».

Важливо пам’ятати, що закон передбачає ситуацію крайньої необхідності захисту свого життя від загрози. А саме – сукупності заходів, спрямованих на усунення суспільної небезпеки, якщо її в конкретній обстановці не можна було усунути в інший спосіб. І якщо при цьому не допущено перевищення меж крайньої необхідності.

У ситуації крайньої необхідності застосовується принцип «меншого зла». Тобто шкода, спричинена нападаючому, має бути менше упередженої.

«Простою мовою: якщо злочинець розмахує ножем перед кимось з ваших близьких, а у вас в руках пістолет. То вам варто стріляти в руку з ножем, а не в голову нападника. А ще краще, знешкодити нападника без застосування зброї».

Коли особа не притягається до кримінальної відповідальності за перевищення меж необхідної оборони

Особа не підлягає кримінальній відповідальності за перевищення меж самооборони, якщо через сильне душевне хвилювання, викликане суспільно небезпечним посяганням, вона не могла оцінити відповідність заподіяної нею шкоди небезпечності посягання чи обстановці захисту.

Не є перевищенням меж необхідної оборони і не тягне кримінальну відповідальність застосування зброї або будь-яких інших засобів чи предметів, незалежно від тяжкості шкоди, заподіяної тому, хто посягає для:

  • захисту від нападу озброєної особи,
  • захисту від нападу групи осіб,
  • відвернення протиправного насильницького проникнення у житло чи інше приміщення.
Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.