Онкологія у дітей: звідки береться і чи можливо попередити. Інтерв’ю з провідним лікарем

Проєкт «Формула здоров’я» (щосуботи 0 19:00 на телеканалі NTA) традиційно на початку року розпочинає серію матеріалів про профілактику злоякісних захворювань.

Що спричиняє онкологію у дітей, чи можливо їй запобігти, які перші ознаки онкозахворювання, в яких випадках рак виліковний – говоримо із керівником клініки дитячої онкології та трансплантації кісткового мозку Західноукраїнського спеціалізованого дитячого медцентру, дитячим онкологом Романом Кізимою.

Онкологія у дітей: вік, ознаки, причини

Які перші «дзвіночки» онкології у дітей

Це є важкі захворювання, які будуть проявлятись погіршенням стану дитини. Втрата маси тіла, незрозумілий біль, поява пухлин лімфовузлів, блідість, нудота, блювота, косоокість – це є ознаки того, що в організмі розвивається або лейкемія – рак крові –  або пухлина в голові, яка спричиняє погані рухи очей чи інше захворювання. Звернення до лікарні – це на 50% зроблена робота для батьків.

Якщо не перший, то другий лікар точно з’ясує, що відбувається з дитиною і скерує її у відповідний медзаклад. Зокрема, й до нас.

У дітей є два піки захворювання: перший – це дошкільний вік, малюки; другий – це підлітки 15-17 років. Якщо батьки уважні до своєї дитини, вони запримітять будь-яку з перелічених основних ознак.

Як швидко розвивається пухлина

Ми дуже скептично ставимося до слів батьків: «Вчора дитині стало зле, а до того все було прекрасно». Так не буває! Всі хвороби доволі швидкі. Йдеться не про тижні, а іноді про місяці. За цей час можна помітити, що з дитиною таки  щось відбувається.

Друге: не буває такого, що було зле, потім стало добре і потім знову стало зле. Тобто проблема розвивається і це, зазвичай, змушує сім’ю або самого пацієнта, якщо це підліток, або лікар, який це побачив, зробити  якесь обстеження, що і виявить онкологію.

Як часто діти хворіють на онкологію

У так званому реєстру раку в Україні щороку фіксують приблизно 1000-1200 випадків дитячої  онкології: третина – це підлітки, більша половина – це діти дошкільного і молодшого дошкільного віку. Чітких даних, скільки українських дітей одужують, немає. Вважається, що близько 60%. Втім, при деяких захворюваннях позбуваються онкології понад 90%, але це вимагає агресивного лікування і публічної активності. Та все ж при деяких захворюваннях поки що все ще досі погано.

У США майже 90% виліковуються від раку і ми маємо до цього прагнути.

Чи може бути дитячий рак наслідком Чорнобильської катастрофи

Таких точних даних немає, бо Чорнобиль відбувся в конкретній точці, але має глобальний вплив, як і всі інші фактори на Землі. У наш час не означає, що радіаційний вибух в Японії не може вплинути, наприклад, на Норвегію.

У дорослих, зазвичай, рак набутий, тобто виникає протягом життя через певні фактори. А у дітей, зазвичай,  онкологія – це генетичне захворювання, яке вже є  визначене на момент закладання. Тобто відбувається якась неправильна мутація, що і спричиняє розвиток тієї чи іншої пухлини. Це не означає, що це не лікується, але це говорить про те,  що в певному віці у дитині виникне це захворювання.

Чи можливо передбачити онкологію

В Україні зараз є гарно складений протокол спостережень під час вагітності, який дозволяє виявити безліч важких захворювань, не тільки онкологію. І вчасне виконання ультразвуку у фахівців достатнього рівня дозволяє виявити певні схильності до хвороби ще у дородовому періоді. Не потрібно шукати важкі хвороби, але слід негайно реагувати, коли щось іде не так.

Вилікувати рак: які шанси і можливості

Як зароджується рак

Наші клітинки запрограмовані так: вони народжуються, виконують якусь функцію і  гинуть. Але гинуть вони контрольовано і перед цим у результаті поділу створюють собі подібну клітинку. Таким чином вони оновлюються.

Натомість ракові клітини втрачають оцю властивість – правильного поділу. Вони діляться хаотично й у великій кількості. По-друге – вони неправильно виконують свою функцію, тобто вони спотворюють її і таким чином, наче інший організм живе в організмі. Імунітет із цим впоратися не може.

Ракові клітини виростають там, де їх не треба, і це призводить до трагічних наслідків. Те саме стосується раку крові, коли у крові ці клітини діляться неконтрольовано. Їх має бути, умовно близько 0,5% , але стає близько 100%.

Чи рак виліковний

Усе можна вилікувати за певних умов. Стадії –  це не тільки для того, щоб поставити тобі клеймо чи прогноз: «Четверта стадія  –  все погано, а перша –  все добре!» А для того, щоб призначити адекватне лікування. Перша стадія потребує менш агресивного і дешевшого лікування. Тоді як четверта стадія потребує агресивного, тривалого та коштовного лікування.

Зрозуміло, що на ранніх стадіях хвороби 90% пацієнтів одужують, а на пізніх – 20-30%. Це у дітей. Багато факторів мають значення.

Чи є серед серед усіх «поганих» пухлин найгірші та найнебезпечніші

Деякі види раку дуже складно піддаються лікуванню і потребують трансплантації кісткового мозку. Причому не одної. Завжди тяжко лікуються пухлини головного мозку. Не тому, що вони агресивні, а тому що розміщені у важкодоступній ділянці. Це важко прооперувати, бо дуже чутливе місце.

У цьому переліку й окремі саркоми, які ростуть у хребті, у важкодоступних місцях. Якщо пухлина у суглобах, то теж важко піддаються лікуванню.

Тим не менш, кожна із цих хвороб без лікування призведе до смерті. Що це означає? Що кожен з цих пацієнтів потребує лікування. І це робить тих 1000-1200 пацієнтів за рік великою соціально значимою проблемою. Якщо їх не лікувати – вони всі загинуть і це буде більше втрат, ніж у воєнному конфлікті на Донбасі за один рік.

Чи стало лікування раку доступнішим в Україні

Світ не стоїть на місці і ми запозичуємо нові можливості. Це стає все доступнішим для нас. По-друге, в Україні зроблено дуже багато системних кроків. До прикладу, значно краще налагодилося постачання ліками, все більше препаратів реєструють у нашій державі. Крім Києва, з’являються осередки, які уже мають власний досвід і міжнародну співпрацю, зокрема, як і наш медзаклад. Медики мають кращий доступ до освіти. Ще 20 років тому, це було майже не реально. Зараз можна вчитися і онлайн, і отримувати гранти, і співпрацювати з благодійними фондами. Всі ці фактори суттєво підняли рівень української медицини. А, значить, усе більше і більше дітей одужують.

Чому відбувається рецидив хвороби

Усі діти, яких ми вилікували від раку, зобов’язані спостерігатись кожні 5 років. Але ми спостерігаємо за ними по 25 років від початку роботи цієї лікарні як дитячого онкологічного центру. Ми вже бачимо дітей тих людей, які подолали онкологію в дитячому віці. Ми пильнуємо за ними. Якщо стається рецидив, то ми намагаємося їх повторно вилікувати. Рецидиви відбуваються, бо це таке захворювання. Не завжди можна його повністю вилікувати. Тому існує такий термін «ремісія». Тобто ти одужав, але це не є остаточне одужання. На жаль, це стосується усього світу. Терміном «виживання» вважається 5-річне виживання з моменту постановки діагнозу.

Коли відкриють дитяче відділення трансплантації кісткового мозку у Львові

Цей проєкт виник, як ідея з українськими та італійськими благодійниками  у серпні 2020 року. Тобто стартував зовсім нещодавно. Наша лікарня завжди була дитячим онкологічним центром, була третьою після двох київських лікарень: ОХМАТДИТу та Інституту раку. Наші пацієнти потребували трансплантації кісткового мозку. Тож ми повинні були це зробити.

Благодійники передали ЗСДМЦ ключове обладнання для цього виробничого циклу стовбурових клітин. Також проект передбачав будівництво спеціалізованих палат, тож тепер у нас є два бокси – дуже технологічні кімнати з супервентиляцією та суперпротиінфекційною системою. На певному етапі долучилася ще й Львівська обласна рада. Завдяки їм усім уже через кілька місяців ми будемо готовими починати проводити трансплантації кісткового мозку.

Знову ж таки, це не забавки і не перегони: «Хто перший?!» Як тільки ми будемо готові – ми починаємо. Паралельно йде навчання величезної групи лікарів. Понад 20 фахівців навчаються і в колег за кордоном, і в українських медиків.

Паралельно ми домовилися із ще одним благодійником фондом « З Янголом на плечі», який добудовує в підвалі лікарні кріобанк для стовбурових клітин. У нашому регіоні такої  речі не існує. І ми будемо мати можливість зберігати при дуже низьких температурах ці стовбурові клітини. Це дуже високоякісний процес і відповідно ми будемо пересаджувати не абищо, а дуже якісний кістковий мозок. Це буде давати нам високий шанс на успіх для цих дітей.  Адже трансплантація кісткового мозку суттєво збільшує шанси пацієнтів на одужання.

Розмовляла Віра Лабич

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.
ТЕГИ: