Батьківська субота 23 березня: що обов’язково потрібно зробити у цей день

Батьківські суботи — дні особливого поминання покійних. Під час Великого посту випадає 3 батьківських суботи.

У 2019 році перша така субота випадає на 23 число. У православних храмах у цей день буде відбуватися служба в пам’ять про всіх померлих.

Ми розповімо, які заборони існують у цей день, а що потрібно зробити обов’язково. Коли йти до церкви і як правильно молиться за померлих рідних і близьких.

Саме в ці особливі дні будь-який мирянин може донести до Бога щиру молитву про близьку йому людину, щоб він дарував померлим спокій і вічне життя, тому місія християнина в цей день стає глобальною і значимою.

Батьківські суботи у Великий піст 

У цей час служби, присвячені померлим, проводяться після основних святкових літургій

Перша батьківська субота в 2019 році випадає на 23 березня, під час другого тижня Посту.

Друга батьківська субота випадає на 30 березня, у третю неділю Великого Посту.

Третя відбудеться 6 квітня, завершуючи чотиритижневий Строгий Піст.

Чому батьківськими вважаються саме суботи? 

Святковим днем у християн, в який прийнято відвідувати храм і молитися, вважається неділя. У той же час суботу прийнято вважати днем поминальним. Згідно Біблії, Господь один день у тижні виділив для молитов за померлих. Іншими словами, християнська субота – це своєрідний символ радісного вічного відпочинку мертвих у Царстві Небеснім. Звідси і походить звичай здійснення заупокійних богослужінь саме в суботні дні.

Як молитися за померлих рідних та близьких 

Ті віруючі, які втратили близьких, приходять в храм в п’ятницю до початку служби. Однак, щоб вшанувати пам’ять тих, хто пішов в інший світ сповна, необхідний повноцінний помин, який робить обов’язковим відвідування храму і в суботу вранці.

Приходити треба заздалегідь, щоб не заважати моляться і встигнути замовити все необхідне. Віруючі приносять на помин рослинну олію, борошно та інші продукти, необхідні для випікання просфор.

Перед початком богослужіння християни подають записки про упокій померлих родичів, замовляють панахиду або великий помин (коли ім’я померлого проговорюється на богослужінні в п’ятницю ввечері і в суботу вранці).

А також замовляють проскомедію про упокій, коли під час Літургії – на головному церковному богослужінні – священик виймає з просфор частинки про здоров’я і упокій християн, за яких подавалися записки. Після служби кожен зможе організувати поминальний обід, однак під час посту їжа повинна бути скромною і пісною.

Також у Батьківську суботу можна навести порядок на могилах, принести свіжі квіти, запалити свічки і вознести молитви за померлих.

Працювати у цей день не заборонено, але священики наполягають на тому, щоб був час на похід до церкви.

Що не можна робити у батьківську суботу? 

Категорично забороняється сваритися, лихословити і погано говорити про покійного. Великим гріхом вважається поминати покійних горілкою.

В цей день не можна відмовляти в милостині, а також шумно веселитися. На могилах покійного не потрібно залишати предмети з життя, які вказують на його шкідливі звички і пристрасті.

Приказки на батьківську суботу 

Живі батьки – поважай, а померлих – поминай;

Небіжчика не поминай лихом, а добром як хочеш;

Поминай живих добром, а покійничків зеленим вином;

Людина народжується на смерть, вмирає на життя;

Важка земля, а як цюкнеш її пивцем та винцем – все полегшає;

Добро поминай, зло забувай.

Прикмети на батьківську суботу

Вважається, що в поминальний день покійні зустрічають своїх родичів біля воріт цвинтаря, тож тричі хреститися потрібно вже при вході. Те ж саме роблять і на виході обличчям до кладовища в знак поваги до померлих;

Йдучи з кладовища, потрібно подумки звернутися до покійних зі словами: Вам Царства Божого, а нам до вас не поспішати;

Після відвідування кладовища завжди умивайте обличчя і руки святою водою;

Вагітним жінкам на кладовищі ходити не можна, тільки на літургію до церкви;

У поминальні дні не можна працювати на землі – все посаджене не зійде і не буде плодоносити.

Джерело

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.
ТЕГИ: