Субота, 7 грудня

Знайти житло на Новий рік і не втрапити на шахраїв. Дієві поради

Зимові свята – золота пора для тих, хто орендує помешкання у туристичних центрах, а ще розкішний час для шахраїв. Напередодні Нового року і Різдва в інтернеті сотні пропозицій житла із найпопулярніших туристичних місць країни. Та не всі із них вартують довіри.

Джерело: НТА.

Пропонуємо реальну історію, як проявити обачність, і топ-4 прості, але дієві поради від експертів.

Житло і шахрайські схеми. Як це працює

Будинок у Карпатах, а на фото – море

Ви уявляєте, як у засніжених Карпатах святкуватимете Новий рік з друзями, ретельно обираєте затишний будинок, перераховуєте гроші за його оренду, але… В останній момент розумієте, що ніякого орендодавця не існує, а дім на фото – узагалі не в Україні.

Така історія трапилась з львів’янкою Анастасією. Дівчина разом з друзями хотіли орендувати будинок в Карпатах, аби відсвяткувати Новий рік. І навіть знайшли потрібний варіант житла. Тоді, пригадує дівчина, на зв’язок із ними одразу вийшла жінка, яка була орендодавцем. Для заспокоєння і гарантії, що все чесно,  надіслала потенційним клієнтам  з пів сотні світлин помешкання.

«Я приїхала додому і якось інтуїтивно вирішила переглянути кожне фото. Два з них мене насторожили: збільшила, а там за вікном, замість гір, море, пляж і корабель», – пригадує дівчина.

Коли зрозуміла, що ледве не втрапила на гачок до шахраїв, вирішила таки написати «орендодавиці»  і запропонувати оплатити житло готівкою. Мовляв, днями буде неподалік. Та після такої пропозиції жінка перестала відповідати на дзвінки.

«Потім, коли я ввела адресу будинку у гуглі, виявилося, що такого номеру на вказаній вулиці в Славському взагалі нема», – поділилася досвідом Анастасія.

Топ-поради проти шахрайських схем

Насправді дівчині пощастило. Експерти кажуть, що схеми фейкової новорічної оренди помешкання щороку стають золотою жилою для аферистів. Шахраї викладають своє оголошення, пропонують «солодку» ціну за житло в переддень Нового року, беруть передоплату, а потім зникають.

Отже, на що треба звернути увагу та що перевірити, перш ніж перерахувати гроші за житло.

1. Вартість бронювання

Звісно, у гарячий час свят, люди, які здають в оренду, також хочуть перестрахуватися і мати гарантію, що не залишаться без заробітку через не дуже серйозних клієнтів. Аванс за бронювання – це нормальна практика. Втім, варто звернути увагу на те, скільки коштів хоче власник отримати  “за бронь”.

«Якщо вам пропонують бронь, до прикладу, у 50 % від вартості оренди, треба задуматись. Таких цифр не просять, щоб забронювати житло. Реалістична пропозиція – 10-20%», – дає пораду експертка з нерухомості Ірина Яремко.

2. Особа, яка здає в оренду

Також треба ретельно вивчити особу підприємця, в якого збираєтесь орендувати житло в Україні. Найкращий спосіб – зайти на сайт Спілки фахівців нерухомого майна України. Там є інформація про всіх членів спілки, для співпраці можна обрати будь-кого. Таким чином можна захистити себе від шахрайства.

«Якщо з вами працюватимуть недобросовісно, знатимете, куди звернутись, щоб захистити свої права. Наша громадська організація захищає права як членів організації, так і споживчі права наших клієнтів», – говорить голова регіонального відділення СФНУ Ілона Андроник.

3. Відеодзвінок до господаря помешкання

Якщо обрали фахівця, який допоможе вам в оренді, варто також перевірити і його документи, аби переконатися, що ця людина і справді займається підприємницькою діяльністю.

Спосіб не менш дієвий і також абсолютно безкоштовний – прогнати контакти орендодавця застосунками з визначення номера чи навіть просто зв’язатись з власником помешкання відеозв’язком. Якщо орендодавець працює чесно, то таке прохання не має його налякати.

«Через відеодзвінок можна попросити господаря показати житло, краєвиди з вікна. Зараз технічні засоби дозволяють це зробити, це не є проблемою», – радить Ірина Яремко.

4. Перевірка локації житла

Не зайвим буде перевірити, чи існує взагалі вулиця та адреса, яку зазначає орендодавець в оголошенні. Потрібно ввести геолокацію та по супутнику віднайти будинок. Нема адреси – отже, і житла, на ньому не може бути. Такі пропозиції ігноруйте без жодних сумнівів.

P.S. Якщо ошукали шахраї – пишіть заяву

Як свідчить практика, люди, ошукані шахраями, частіше не звертаються до правоохоронних органів. Здебільшого вони не вірять у те, що псевдопідприємців реально знайти і покарати. Натомість у кіберполіції наголошують: відслідкувати зловмисника реально. Натомість не можна ловити шахраїв, якщо про їхні афери ніхто не повідомляє.

«Якщо є написана заява і правоохоронні органи повідомлені про такі факти, то це дає підставу для того, щоб приступити до досудового розслідування і встановити особу шахрая якомога швидше», – переконує начальниця управління кіберполіції у Львівській області Оксана Савич.

Отже, не лінуйтеся проявити пильність, щоб не втратити гарний настрій і гроші напередодні свят.


Підтримайте проект на Patreon

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.