У центрі Львова, на місці концтабору, де загинуло близько 142 тисяч людей, на території об’єкта культурної спадщини національного значення збираються звести багатоповерхівки. Чіпати це місце не дозволяли собі міські “ділки” жодного скликання. Проте тепер дозволено все. “Скринька Пандори” відкривається…
Львівська Цитадель розташована на узгір’ї, яке складається з трьох невеликих гір: Шембека (Вроновських), Познаньської (Пелчинської) і Калічої. В 1852-1856 роках австрійська влада спорудила тут останній у Львові фортифікаційний комплекс. Фортеця була триповерховою казармою, фланкованою двома баштами. Перед казармами була площа для вправ війська, а на краях гір – 4 артилерійські форти-башти системи Максиміліана.
Два менші за розмірами форти височіли з країв Пелчинської гори та оригінально виглядали на фоні плеса ставу з розташованих навпроти Вулецьких пагорбів. У свій час Цитадель була новітнім укріпленням полігональної системи оборони, в комплекс якого увійшли споруджені згодом на певних відстанях пояси фортів.
Востаннє Цитадель, як фортеця, використовувалася під час Українсько-польської війни 1918-1919 років. Українські загони наступали з боку теперішнього парку ім. Б. Хмельницького. Збереглися фото того часу, де Порохову вежу (тогочасна будівля для зберігання боєприпасів) штурмують українці. Зважаючи на цей епізод, Цитадель фактично є історичним місцем становлення незалежності у Львові та Галичині.
В липні 1941 року, під час Другої світової війни, нацисти створили на Цитаделі концентраційний табір “Шталаг 328” для полонених червоноармійців. Для цього 30 гектарів землі тут обнесли колючим дротом в чотири ряди. Територію табору теж розбили “колючкою” на сектори, розмірами 200 на 100 метрів.
Нею ж обгородили кожну з веж Цитаделі та її колишні казарми, бараки й інші приміщення. За кількістю в’язнів, що пройшли через табір (близько 280 тисяч чоловік) і загинули там внаслідок розстрілів, навмисного розповсюдження епідемічних захворювань, штучного голоду та катувань (близько 142 тисяч осіб знищено), він належить до десятка найбільших у тогочасній воєнній історії. Таких, як Аушвіц (Освєнцім), Бухенвальд, Дахау.
Тут утримувались ув’язнені червоноармійці, а в 1942-1944 роках також військовополонені громадяни Франції, Бельгії, а після капітуляції Італії – інтерновані італійські солдати та офіцери.
І на цій території, депутати Львівської міської ради, нехтуючи історичну пам’ять, повагу до загиблих та загальнолюдські цінності, на останньому пленарному засіданні 07 червня 2018 року погоджують будівництво нових житлових будинків.
В результаті підтримки 46 “обранців громади м. Львова”, Товариству з обмеженою відповідальністю “Сучасне місто” було надано дві земельні ділянки площею 0,3098 га та орієнтовною площею 3,8 га на вул. П. Грабовського, 11 – для будівництва та обслуговування багатоквартирних житлових будинків.
Ці ділянки входять до території об’єкта культурної спадщини національного значення і є землями історико-культурного призначення, розпоряджатися якими Львівська міська рада не має жодного права.
І нікого з голосуючих не зупинили ні морально-етичні норми, ні чинне законодавство України. Адже ці ділянки розташовані в межах території історико-культурного ландшафтного комплексу “Цитадель”, створення якого затвердив своїм рішенням виконавчий комітет ЛМР (№ 1150 від 05.11.2004 “Про визначення меж території та охоронної зони історико-культурного ландшафтного комплексу “Цитадель” у м. Львові”.
Бо цитадель є частиною комплексу оборонних споруд на Цитадельній горі (Х ст. н. е. – 50-і рр. ХІХ ст.). І що головне – Постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2012 № 929 до Державного реєстру нерухомих пам’яток України занесена пам’ятка історії, архітектури, містобудування національного значення “Ансамбль оборонних споруд Цитадель – місце концентраційного табору “Шталаг-328” на вул. Грабовського, 11, охоронний номер 130026-Н.
Тобто, ці ділянки входять до території об’єкта культурної спадщини національного значення і є землями історико-культурного призначення, розпоряджатися якими Львівська міська рада не має жодного права. Але політичні та корупційні інтереси дозволяють забути і про норми закону, і про людські чесноти…
За матеріалами: uhp.org.ua
Підтримайте проект на Patreon