п`ятниця, 6 грудня

У Львові хочуть закрити гінекологічне відділення. Працівники кажуть про цинічну схему

У Львові вирішили реорганізувати гінекологічне відділення, що на вул. Русових, 4. Відповідний наказ 21 листопада видало Третє медоб’єднання міста, аргументувавши таке рішення аварійністю та нерентабельністю будівлі. Самі працівники проти цього.

Джерело: Еспресо.Захід.

Гінекологічне відділення на РусовихГінекологія на Русових

Про наказ Третього ТМО щодо проведення нібито капремонту із заміни даху та тимчасового відселення працівників повідомив депутат Львівської міської ради та секретар комісії з питань охорони здоров’я Євген Кузик.

“Головною причиною реорганізації стало недотримання належного режиму. Я бачив висновки результату експертизи, які вказують на те, що з небезпек, які загрожують, лише можливість виникнення грибка. Наголошу, лише можливість виникнення. Такі результати недостатні для того, щоб закривати гінекологію. Якби в такому стані перебували всі лікарні України, то у нас рівень медицини був би не гіршим, аніж у Німеччині”, – раніше сказав депутат у коментарі Дивись.Інфо.

У вівторок, 22 листопада, відбулося засідання комісії з питань охорони здоров’я ЛМР, де одним з перших обговорювалося питання закриття гінекології на Русових, що належить до 3-ї міської клінічної лікарні м. Львова (більш відомої як пологовий на Раппапорта). За словами Євгена Кузика, присутня на комісії очільниця Третього медоб’єднання Леся Кобецька зазначила, що будівля в аварійному стані, тому негайно потрібно проводити ремонт та звільняти приміщення. Однак зважаючи на воєнний стан, грошей на такі роботи в бюджетній стрічці поки не передбачено.

“Ми не розуміємо, чому такий поспіх. Тому попросили поки дію цього наказу призупинити, проведемо виїзне засідання. Також я попросив керівницю Третього ТМО поспілкуватися з директорами Першого та Другого об’єднань, які вже мають досвід у проведенні капітальних ремонтів, у тому числі заміни покрівлі, та обійтися без виселення з відділення людей. Ми ще раз поспілкуємося з пані Лесею Кобецькою, аби вона сказала, чи вдалося знайти майстрів, які зроблять ремонт без переведення лікарів”, – повідомив у коментарі “Еспресо. Захід” Євген Кузик.

Практично усі працівники гінекології на вул. Русових проти такого рішення. Зауважують, що насправді відділення хочуть перевести у неналежні умови для надання гінекологічної допомоги на попередньому високому рівні, мотивуючи тим, що потрібно відремонтувати дах, а потім усе повернути назад. Лікар-акушер-гінеколог та колишній завідувач гінекологічного відділення Тарас Мартин називає це відомою цинічною схемою, коли нібито під тимчасовим переселенням хочуть забрати підготовлені роками та відремонтовані приміщення. З його слів, усе відбувається надто швидко, без можливості “голосу” самих працівників.

“Лише 7 листопада адміністрацією було замовлено проведення експертизи, а 8-го зранку нас вже зібрали та сказали, що дах будівлі в аварійному стані. За останні роки ми провели чимало ремонтів, працювали, розвивалися і йшли далі. У 2017 році на відкриття операційної приїжджав сам мер Андрій Садовий. Усі палати в нас відремонтовані. Ми з лікарями весь дах облазили, лише в кількох місцях дещо протікає, стелі останнього поверху – сухі. Просто смішно, що через таке написали в експертизі, що дах перебуває у стані від задовільного до аварійного. Бляху поміняли 12 років тому, вона не настільки у критичному стані”, – розповів лікар у коментарі “Еспресо. Захід”.

Він погоджується, що проблема є, але такий стан даху точно не для заміни у час відсутності коштів та війни в країні. 

“Це просто брутальна схема. Все роблять швидко, не дають нам часу. 21 листопада виданий наказ, а 29 ми вже маємо виселитися. У нас високотехнологічні операційні з вентиляцією, підсиленим електрозабезпеченням, ми робили це здебільшого за власні кошти. Це не просто взяти скальпель і піти. І куди – в непідготовлені приміщення”, – додав Тарас Мартин.

Через війну пацієнтів справді стало менше, багато хто не хоче залишатися у відділенні на ніч, спускатися в укриття, хоча цьогоріч влітку UNICEF відремонтував підвальне приміщення у відділенні та облаштував там бомбосховище. Упродовж останніх років за кошти лікарні та меценатів у відділенні провели ремонт, поміняли вікна на поверхах, капітально відремонтували операційний блок.

Тарас Мартин додав, що кілька тижнів тому був на тренінгу у центрі репродуктивної та перинатальної медицини в Києві – там будівля перебуває практично у катастрофічному стані, але люди продовжують працювати та потрохи відновлювати її, на всіх поверхах паралельно проводяться ремонті роботи. Так само у Львові  медзаклади Першого та Другого ТМО проводять ремонти, але не переселяють своїх працівників деінде. За його словами, в корпусі на Русових є допоміжна сходова клітка, яка дозволяє робити ремонт даху та будь-якого поверху без перетинання будівельників з пацієнтами та персоналом. 

Відділення гінекології у будівлі на Русових працює вже 27 років. Тут проводять найбільше операцій на заході України, в тому числі найскладніших. Окрім тимчасового зменшення кількості пацієнтів за останні два роки через коронавірус та війну ще однією причиною закриття відділення у Третьому ТМО називають низький дохід. Тарас Мартин запевнив, що упродовж останніх місяців у відділенні показали найвищі показники зароблених коштів від НСЗУ для відділень такого ж профілю: в середньому 3,7 млн грн на місяць (останні місяці до зміни адміністрації), тоді як такі ж відділення у Львові заробляють до 2 млн грн. Водночас на комісії озвучили лише дохід за жовтень, що був найнижчим з об’єктивних причин і становив 1,9 млн грн. Крім того, у відділенні вже до середини грудня заплановано близько 50 операцій.

“Ніхто не враховує нашу думку. Нас хочуть переселити на Раппапорта, 8, де приміщення не готові для надання гінекологічної допомоги, особливо хірургічної, на традиційно високому рівні. Нам кажуть, що там все готово та що й у тих умовах можна працювати. Працювати, звісно, можна будь-де, але як? Натомість у нас на Русових все по-іншому: високотехнологічні операційні, підсилене електрозабезпечення, притяжна-витяжна вентиляція, кероване затемнення приміщення, розведені системи газозабезпечення, зроблений ремонт. Зараз час жорсткої конкуренції за пацієнта. Ми досягли цього рівня і довіри пацієнтів не для того, щоб враз втратити. Ми завжди йшли вперед, нас же ведуть назад”, – зазначив Тарас Мартин.

Зі слів лікаря, для переселення відділення пропонують приміщення, які можуть вмістити максимум третину персоналу, який налічується на сьогодні. Є ризик, що коли завершиться війна, кількість пацієнтів відновиться, але не буде всіх спеціалістів, які можуть надавати належну медичну допомогу. 

Наразі у відділенні на Русових працює майже 70 людей. Дехто через зміни в управлінні вже звільнився та своєю професійністю підсилив інші установи. На думку колишнього заввідділення, частина лікарів знайдуть роботу у разі закриття. Але є важливий персонал, наприклад, санітарки, які ніби нічим не примітні, але чітко знають, яку кнопку треба натиснути на інноваційній техніці в операційній. За словами Тараса Мартина, підготувати таких фахівців коштує часу та здоров’я. Все це – команда, яка створювалася роками, і це дуже важливо у високотехнологічному процесі, ніби ракету запускати. 

Як йдеться у дописі депутата Євгена Кузика, станом на жовтень 2022 року на Русових було 60 ліжок і міський центр планування сім’ї та репродуктивного здоров’я населення. Там працює 22 лікарі, 32 медсестри, 26 молодших медсестер, 1 медреєстратор та 9 працівників операційного блоку. Щороку у відділенні виконували близько 2000 ендоскопічних, відкритих та вагінальних операцій. 

“Еспресо. Захід” намагалося зв’язатися також з очільницю Третього ТМО м. Львова Лесею Кобецькою, але вона не відповідала на дзвінки. 


Підтримайте проект на Patreon

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.