п`ятниця, 19 квітня

Спалах дифтерії на Львівщині. Хто може захворіти і як захиститися

На Львівщині виявили спалах дифтерії – у семи людей ознаки початкової стадії хвороби. Хто може завхоріти на дифтерію, які симптоми хвороби та як захиститися пояснює керівниця Львівського обласного лабораторного центру МОЗ України Наталя Іванченко-Тімко.

Джерело: Tvoemisto.tv.

ФОТО: UNSPLASHФото: Unsplash

В одному з дитячих будинків-інтернатів у Львівській області, де також проживають люди, які мають інвалідність з дитинства, зафіксували спалах дифтерії. Під час профілактичного обстеження підопічних інтернату у 7 осіб виявили ознаки початкової стадії дифтерії. Як зазначає керівниця Львівського обласного лабораторного центру МОЗ України Наталя Іванченко-Тімко, це є спалах, оскільки випадки зареєстрували одномоментно серед людей, що мешкають в одному приміщенні. 

Дифтерія на Львівщині

У 2008 році на Львівщині було зареєстровано 11 випадків захворювання на дифтерію, один з яких був летальний. Після 2008 року спостерігали один випадок або взагалі й були роки, коли не фіксували жодного. 

Від початку агресії росії ми, на жаль, очікували, що кількість випадків дифтерії може зрости, оскільки з’явилася велика кількість внутрішньо переміщених осіб, а це можуть бути люди з різним вакцинальним статусом. Від початку цього року на Львівщині зареєстрували 3 випадки підзри на дифтерію, 1 з яких підтвердився, а 2 залишилися підозрою. 

Станом на 29 вересня зареєстрували сім нових випадків. 

Хто може захворіти

Дифтерія – це гостре інфекційне захворювання, яке передається повітряно-крапельним шляхом. Захворіти можуть люди, які не є захищені через відсутність щеплення проти дифтерії. Вакцинація – найбільш дієвий захід. Її проводять у плановому порядку. 

Вона потрібна, щоб тримати рівень захисних антитіл. Якщо ж стається спалах дифтерії, то всі контактні особи, у яких минуло більше року від моменту останньої вакцинації, вакцинуються додатково під показами лікаря.  

Форми захворювання

Дифтерія носа: гнійні виділення з носа, незначне поширення фібринозних плівок (в основному перетинка носа).

Дифтерія глотки: неприємний запах з рота, біль у горлі, труднощі під час ковтання, слинотеча, збільшені болючі регіональні лімфатичні вузли, у тяжких випадках – масивний набряк м’яких тканин шиї. У пацієнтів з обструкцією дихальних шляхів – участь допоміжних дихальних м’язів, інколи ціаноз (синюшність). Фібринозні плівки, спочатку білі, потім сіро-коричневі, з’являються впродовж 2–3 днів, укривають піднебінні мигдалики, задню стінку глотки, м’яке піднебіння; слизова оболонка глотки незначно набрякла.

Дифтерія гортані і трахеї: набряк слизової оболонки спричиняють звуження просвіту дихальних шляхів. Симптоми: захриплість, втрата голосу, дзвінкий «гавкітливий» кашель, задишка.

Дифтерія шкіри: ранева інфекція; хронічна виразка, яка не гоїться, вкрита брудно-сірим налетом або заповнена некротичними масами, зрідка – симптоми системної дії токсину.

Загальні симптоми:

  • біль у горлі;
  • підвищена температура, лихоманка;
  • набряк слизової оболонки ротоглотки;
  • наліт на мигдалинах сірого кольору, осиплість голосу;
  • набряк шиї;
  • збільшення шийних, підщелепних лімфатичних вузлів.

Вакцинація дітей

Вакцинація АКДП вакциною здійснюється у 2 місяці (перше щеплення), 4 місяці (друге щеплення), 6 місяців (третє щеплення). У 18 місяців проводиться ревакцинація.

Ревакцинацію проти дифтерії та правця у 6 років проводять анатоксином дифтерійно-правцевим (далі – АДП), наступну у 16 років – анатоксином дифтерійно-правцевим зі зменшеним вмістом антигену (далі – АДП-М).

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.