Акушер-гінеколог із двадцятирічним стажем найбільше довіряє презервативам, сумнівається у природному плануванні і закликає вакцинуватись від вірусу папіломи.
За двадцять років у професії львівський акушер-гінеколог Вальдемар Надіжко назбирав безліч цікавих історій. Про пологові кімнати, в яких тепер усе можна – і музику свою ставити, і запрошувати компаньйонів, і навіть мастити обличчя глиною, якщо породілля кришнаїтка. Про те, як одного дня він мав шістьох малюків: уранці зробив кесарський розтин і «народив» трійню, вдень – двійню, ввечері – ще одну дитину. Про свою найстаршу породіллю – сорокашестирічну, що мала партнерські пологи з доньками, і про те, як колись після закінчення робочого дня з дев’ятої вечора до третьої ночі він мусив тричі повертатися в лікарню приймати пологи. Проте головною темою зустрічі колишнього керівника лікарні «Охматдит» у Львівській обласній бібліотеці для юнацтва стало статеве життя у підлітковому віці. Tvoemisto.tv занотувало найцікавіше.
З одного боку, є паспортний вік, з іншого – біологічний. Для декого почати статеве життя у п’ятнадцять-шістнадцять абсолютно нормально, а хтось і у двадцять не готовий. Одні дозрівають швидше, інші пізніше – дівчата здебільшого швидше за хлопців. Ми не можемо заперечувати секс у жодному віці. Бажання сексу з певного віку з’являється й наростає, бо секс належить до одного з основних інстинктів: розмноження. Але моральні межі кожен визначає сам.
Треба розмежовувати мораль і результат. У плані моралі за наслідки статевої близькості відповідають обоє. Якщо ж ідеться про практичні речі, то хлопці мають бути відповідальними, але, хай там як, із наслідками у вигляді вагітності стикається дівчина та її родина. Тому дівчата повинні бути обережними в першу чергу.
Важливо мати поруч людину, якій би ви довіряли. В ідеалі аби вона могла дати вам фахову пораду, порекомендувати клініку чи лікаря. Пам’ятайте, що практично в кожній лікарні є клініки, дружні до молоді, з гінекологом і психологом. Там вам нададуть фахову медичну допомогу і психологчну підтримку.
Молода людина не завжди готова відкритись батькам, попросити поради. Мені, наприклад, тяжко спілкуватись із моїм сином на ці теми – відчувається закритість. Я купив йому пару сучасних книжок, дав почитати – зараз є добра література. На пряму розмову тяжко вивести: щось запитуєш – усе зводиться на жарти.
Наслідки незахищеного сексу, крім вагітності – інфекції, які передаються статевим шляхом (ВІЛ, сифіліс, хламідіоз та інші). Є також дуже розповсюджений вірус папіломи людини, деякі типи якого можуть спричиняти рак шийки матки. Від вірусу папіломи варто вакцинуватись. Ви можете побачити різну інформацію про ці вакцини, але, судячи з досвіду інших країн, це все ж є добрим методом попередження раку.
Презерватив – річ стара як світ, але надійна. Меседж про те, що віруси проникають навіть крізь нього, йде здебільшого з організацій, які заперечують секс до шлюбу. Позиція церкви однозначна: є шлюб – є секс, нема шлюбу – нема сексу. Природне планування, яке церква визнає єдиним прийнятним методом запобігання вагітності, не є гарантованим. Безумовно, є періоди під час циклу, коли ризик вагітності вищий, є, коли нижчий. Крім того, є різні ситуації під час сексу, які збільшують або зменшують вірогідність вагітності. Але в мене багато пацієнтів, які отак планували природним шляхом, вагітніли зовсім не за планом.
Підбір контрацептивів суто індивідуальний. У стабільних, постійних, відповідальних стосунках можна розглядати будь-який (таблетовані, внутрішньоматкові, ін’єкційні, інтравагінальні креми і гелі). Але все одно презерватив – оптимальний засіб захисту.
Питання абортів лежить радше в моральній площині. Аборт українське законодавство дозволяє до 12 тижнів вагітності за бажанням жінки, а до 22 тижня – за медичними показниками. Але простіше запобігти небажаній вагітності.
Підтримайте проект на Patreon