Нещодавно львівські медики створили у соціальній мережі Фейсбук спільноту «Сама “швидка” допомога», де діляться випадками хибних або відверто не виправданих викликів під час своєї роботи у “швидкій допомозі”.
Таким чином працівники хочуть привернути увагу до проблеми хибних викликів та притягнення за це відповідальності, пише Форпост.
“Шановні допитувачі саме цієї спільноти. Я цю групу створювала для того, щоб кожен з користувачів мав можливість побачити і почитати, на які виклики та до кого виїздять наші бригади”, – каже засновниця Світлана Білецька.
За тиждень спільнота набрала понад 800 учасників. Тут працівники “швидкої” розповідають про найбільш кричущі випадки, за останній час.
“Виклик вул. Величківського,1, супермаркет АТБ. Привід: 25-річного чоловіка покусав кіт. У пацієнта 1 см царапана рана на якомусь 3 пальці руки. У поліклініку через дорогу сходити не може, робоче місце покинути не може, замазати рану йодом-зеленкою не може, хоче прививку від сказу і питає чи він не матиме сказу. П’ятеро людей їхало дивитися на поцарапаний палець. Мінус тисяча гривень державних грошей”, – каже Світлана Білецька.
Працівник “швидкої” Сергій Козак також ділиться випадком, що трапився на чергуванні із ним та лікарем Марією Ратинською.
“В с. Зимна Вода. Привід: у 70-річної жінки “серцевий приступ, болі за грудиною”. Зустріла на подвір’ї “хвора”. Провела нас в жахливе приміщення поруч з добрим будинком. І починає просити підстригти їй нігті на ногах. Пропонує гроші: “Рідні зараз на роботі тому це зробити не можуть”. На нашу відмову каже “я викличу інших”, – розповідає медик.
Нерідко на номер 103 люди телефонують навіть через незначне підвищення температури.
“Минулого чергування був випадок. Привід: 18 років висока температура. Приїжджаємо – лежить хвора в теплому спортивному костюмі під трьома ковдрами. Три дні хворіє, на момент огляду t 36,9. Запитую про причину виклику швидкої – подивіться, може кір”, – розповідає медик Галина Гук.
Про подібну ситуацію розповів і працівник швидкої допомоги Віктор Гончарук.
“Виклик. Неділя, ранок 4:00, хворий – дитинка 25 рочків, 90 кіло живої ваги, не вчиться, не працює, викликає дружина. Привід: температура не збивається. На місці: фактична температура 37.8 градусів, хворіє 4 день, у лікаря не був бо “думав само пройде”, а в 4:00 раптово вирішив що здоров’я в лотерею не виграв, пора лікуватись і викликав бригаду. Найвеселіше навіть не те, а наскільки порадувала бригаду записка на дверях (фото додаю)”, – пише Віктор Гончарук.
Часто причиною виклику також стають п’яні пацієнти.
“4 січня. День. Виклик: чоловікові погано, вживав алкоголь. Двері відчинив мужчина, швидко вернувся в кімнату і ліг на дивані. Заходить лікар, старша жінка, трішки великих форм, бачить лежачого на підлозі друга і кидається до нього, щупає пульс на шиї, заглядає в очі. Через лежачого взжовж по діагоналі друга і лікаря в кімнату вже ніхто не може зайти. І тут те чудо з ліжка каже: “Пані, та то я до себе викликав. Переступайте через нього, він спить, бо я 4 день з нового року п’ю, вже болить голова і серце вискакує”. Лікар в машині дуже висловлювалася: і цензурно, і не дуже”, – згадує Світлана Білецька.
У бригад екстреної допомоги є навіть “постійні пацієнти”.
“До цієї особи їздимо чи не щотижня. Живе зі сліпою бабою. Забирає в неї гроші, вимагає алкоголь, бабуля щоб мати спокою хоч трохи в хаті надригалася викликати швидку для доставки тіла в наркологічне відділення. За 2-3 дні ця сліпа приїздить на таксі і забирає внука до дому. Той за 2 дні знов напивається і вона знову викликає швидку. Це він в найменш п’яному стані. Ми вимагали в нього вибачення. Бабі відмовити не можна, бо має домашній телефон і відразу дзвонить”, – згадує ще один випадок засновниця спільноти у Фейсбук.
Буває, що бригаду медиків викликають навіть для “виховання дітей”.
“Екстрена служба у ролі вихователя. Виклик – хлопча 5 років, постійно кричить. При зборі анамнезу з’ясувалося, що дитина при не задоволенні його забаганок вередує, грубить, штовхається і щипається. Хмм…Що за…? Лозиняки у сумці бригади не виявилося”, – згадує Оксана Шевченко.
Нагадаємо, у Львові співробітники Центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф погрожують масштабним страйком, під час якого не виїжджатимуть до хворих.
100 водіїв швидкої допомоги бракує у Львові та області. Про це журналістам новин повідомив керівник «Львівського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» Ярослав Пилипець. Загалом в області водіями швидкої працює 740 людей.
Працівники “медичної допомоги” наголосили, що наразі вони отримують мінімальну заробітну плату на рівні з водіями. За словами медиків, востаннє їм уніформу купували ще 2012 року.
Керівниця департаменту охорони здоров’я ЛОДА Ірина Микичак у коментарі Tvoemisto.tv розповіла про те, що робитиме обласна влада у відповідь на вимоги працівників швидкої допомоги, які погрожують страйком.
“Те, що низька зарплата – це навіть не обговорюється. Ми це знаємо. Вони дістають зарплату, як всі, відповідно до тарифної сітки. Водій має оклад 2400 грн і 40% загалом доплати необов’язкового характеру. Ми порахували – потрібно кілька десятків мільйонів гривень на дофінансування Центру. Коштів державної субвенції на це не вистачить”, – каже Ірина Микичак.
За її словами, ЛОДА шукає гроші. Для цього потрібно реорганізувати інші заклади охорони здоров’я та скоротити фінансування їм. Також можна виділити кошти з обласного бюджету, але не в галузі охорони здоров’я.
“Сесія буде наприкінці лютого. Яке буде рішення – важко сказати, наразі ми шукаємо гроші, намагаємось перерозподілити фінанси”, – зазначає чиновниця.
Також співробітники Центру не хочуть їхати на не значні виклики та вимагають звільнити свою очільницю Наталію Поважук.
До слова, українців останнім часом дезінформують про нові правила виклику «швидкої».
Підтримайте проект на Patreon