Підприємець пояснив, чому знищив мозаїку в будівлі видавництва «Вільна Україна»

Власники компанії, якій належить приміщення на вул. Володимира Великого, 2, стверджують, що мозаїка обсипалась сама через тривале протікання даху, однак цінності в ній вони не бачать, тому відновлювати не планують. Про це 2 жовтня на брифінгу повідомив директор компанії-власника ТзДВ «Торгпреса».

Джерело: ZAHID.NET.

Йдеться про мозаїчне панно «Інформаційний простір», яке у 1984 році створив відомий львівський митець Богдан Сойка спеціально для вестибюлю магазину «Союздрук», що був частиною видавництва «Вільна Україна». Зараз це приміщення перебуває у власності видавництва, його орендує ТзДВ «Торгпреса».

Кілька років тому місцеві художники почали помічати, що мозаїка руйнується. За словами директора «Торгпреси» Сергія Васечка, останні кілька років у будівлі протікав дах, внаслідок чого стіна з мозаїкою мокріла, а елементи панно – відпадали. При цьому, власники компанії ніякої цінності в мозаїці не бачили, вважаючи, що вона підлягає демонтажу через закон про декомунізацію.

«Посередині панно було написано слово “Ленін”, тому я ніякої цінності в ньому не бачив. Елементи відпадали, ми їх підмітали. Жодного збереженого елемента в нас немає, тому відновлювати мозаїку ми не плануємо. Якщо відповідні органи бачать в ній цінність і захочуть відновити – ми долучимось», – розповів Сергій Васечко.

Судячи з фото, оприлюдненого міською радою Львова в січні 2023 року, в останні роки слова «Ленін» на мозаїці не було. Тому у 2019 році Львівська міська рада внесла це панно до реєстру мозаїчних пам’яток. Зі слів Сергія Васечка, останні елементи мозаїки осипались приблизно місяць тому.

«Якщо художники, які приходили сюди, вбачали в панно якусь пам’ятку і бачили, що вона руйнується, чому вони нам про це не сказали? Чому не звернулись у відповідні органи?», – зазначає директор компанії-власника.

Тимчасова директорка управління охорони історичного середовища Наталія Алєксєєва повідомила, що за фактом руйнування мозаїки мерія готує заяву в поліцію за ст. 298 ККУ. Крім цього, міська рада звернеться про Верховної Ради і президента, аби законодавчо посилити відповідальність за руйнування пам’яток та дозволити децентралізацію цієї галузі.

Зазначимо, що мозаїка була виконана зі смальти та заповнювала майже всю площу стіни. Це пейзажна композиція з фігурами п’яти жінок, що символізують 5 материків та обмін інформацією в світі. «Білошкіра» жінка, що символізує Євразію та передає книги. Композицію виконано на високому художньому і технічному рівні, вирізняється серед мозаїчних творів цього періоду детальністю та ретельністю виконання.

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.