Понеділок, 13 січня

Міські брами: відреставровані та неповторні

Давні римляни дбали про якість доріг. У сучасному Львові вважають, що важливо доглядати та відновлювати брами. Як гостя зустрінеш, так його і проведеш! Це про практичність та естетичну привабливість водночас. Тому рух за відновлення історичних брам на часі – усе відбувається без показовості і з особистою ініціативою. Про окремі приклади детальніше.

Понад сто років. Брама на Князя Романа, 34

Це одна з найбільших історичних брам, яку місто відновило спільно з мешканцями. Їй, як і будинку, понад сто років. Брама з декоративними елементами, металевою фурнітурою, цоколями та притворними планками. Відновили засклення, зробили дерев’яні вставки й клямки, ковку.

Брама на Гоголя, 10. Атланти Марконі

Давню дубову браму місто та його мешканці відновили у будинку, що на Гоголя, 10. Це гарна й примітна споруда з атлантами, розташована поблизу церкви Анни. Було встановлено нову клямку, відновлено ковані та дерев’яні елементи. У цьому будинку проживав видатний скульптор Леонард Марконі. Він і є автором згаданих вище скульптур атлантів.

Котлярська, 8. “Каретна” брама

Такі брами називають “каретними”. Їх використовували для заїзду коней з каретами до середини двору. Вони дещо більші за звичайні брами. Через незадовільний стан, нефаховий попередній ремонт, зараз у брамі довелося замінити значну частину декоративних елементів та деревини.

Модринова брама на Федорова, 12
 
 

За цією адресою бачимо делікатну і тендітну львівську браму. Зробили її не з дуба, а модрини. Через недовговічність матеріалу, під час реставрації було замінено прогнилі й деформовані елементи брами. Також відновили засклення. Саму будівлю зведено у перші роки ХХ ст.  

Рідкісні і непрості в реставрації латунні брами. Пекарська, 17
 
 

Унікальна латунна брама, яка дуже вирізняється з-поміж інших у Львові. Основна складність полягала у розчищенні брами, відновленні її втрачених елементів. Колись у будинку за цією адресою жила дружина Михайла Грушеського, Марія. Зараз тут діє майстерня художника Ореста Скопа. 


Підтримайте проект на Patreon

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.