15 лютого хлопчик уперше відчув смак їжі
У львівській обласній дитячій лікарні ОХМАТДИТ хірурги зробили унікальну операцію п’ятимісячному хлопчику з Дрогобицького району, який народився практично без стравоходу.
У дитини був лише невеликий початок і закінчення стравоходу, а середини, довжиною майже 7 см, не було, пише zaxid.net.
Тож польські і львівські хірурги заново сформували маляті стравохід. Заради порятунку немовляти до Львова тричі спеціально приїжджав відомий дитячий хірург, професор Вроцлавського медичного університету, президент асоціації дитячих хірургів Польщі Даріуш Патковський.
У мешканки Дрогобицького району Ірини Артем – перша бажана дитина. Вагітність, як розповіла ZAXID.NET мама хлопчика, вона перенесла нормально, регулярно робила УЗД, однак до народження сина не знала, що у нього є серйозна вроджена вада – довговідрізкова атрезія стравоходу, тобто є лише невеликий початок стравоходу і його закінчення, а середини довжиною майже 7 см нема. Після народження дитину відразу скерували в хірургічне відділення ОХМАТДИТу, де хірург Олег Ленів зробив маленькому гастростому (отвір, через який їжа потрапляє прямо у шлунок).
Артему, так би мовити, пощастило у тому, що у лютому 2018 року, польський професор Даріуш Патковський уперше в Україні, не травмуючи грудину, ендоскопічно, через отвори розміром 3 мм прооперував 1,5-місячну дівчинку з Києва з такою ж вадою, застосувавши при операції свій малотравматичний метод. Операції професор проводить у кілька етапів, і під час кожної наближає на кілька сантиметрів роз’єднані між собою частини стравоходу, попросту, натягує їх. А попросив польського хірурга прооперувати дівчинку львівський дитячий хірург, керівник центру дитячої мініінвазивної хірургії ОХМАТДИТу Андрій Дворакевич.
До цього часу малотравматичних операцій в Україні з таким діагнозом не робили. Їх мало проводять і у країнах Європи. Даріуш Патковський – єдиний дитячий хірург у Східній Європі, хто робить такі операції ендоскопічно.
На прохання Андрія Дворакевича польський професор спільно з львівськими дитячими хірургами прооперував і маленького Артема.
«Ситуація у хлопчика була дещо складніша, ніж у дівчинки, яку оперували рік тому, бо діастаз (проміжок) у нього був доволі великий – майже 7 см. Тому довелося заново формували дитині стравохід у три етапи. Під час першої операції, яку провели 18 листопада, ми зменшили відстань між початком і закінченням стравоходу на кілька см і дали організмові дитини час адаптуватися після такого втручання. 24 листопада Даріуш Патковський прилетів до Львова знову, і ми спільно провели другий етап операції, а вже 22 грудня був завершальний етап цього хоч і малотравматичного, але надзвичайно складного оперативного втручання», – каже Андрій Дворакевич.
Окрім польського професора і Андрія Дворакевича, до складу операційної бригади увійшли дитячий хірург Олег Ленів і кардіохірург Роман Ковальський.
«Після останньої операції, коли стінки стравоходу остаточно з’єднали, ми понад місяць чекали, коли організм прийме зміни, які відбулися, і продовжували харчуватися через гастростому. До контрольного огляду, який запланували на середину лютого, не ризикували дати синові хоч трохи їжі через рот. Хіба що кілька крапель», – каже мати Ірина.
12 лютого під час контрольного огляду лікарі зробили хлопчику рентген стравоходу з контрастом. Обстеження показало, що операція пройшла вдало. У місці з’єднання стінок стравоходу є звуження і це нормальна реакція організму, але яке лікарі розширюють спеціальними процедурами.
«Сьогодні ми вперше спробували годувати сина через рот. Для нього це дивно. Йому вже сім місяців, а він не знає смак їжі, не вміє наразі її нормально ковтати, але це дрібниці, ми з цим впораємося, з часом він звикне. Головне, що найважче вже позаду», – каже Ірина.
Діти з такими вадами народжувалися і раніше, народжуються і тепер. Раніше, аби врятувати дитину з такою вродженою вадою, як пояснив Андрій Дворакевич, оперували дітей класичним способом, через великий доступ. Якщо діастаз (проміжок) був невеликий, кінці стравоходу просто зшивали. Коли ж діастаз був великий, стравохід доводилося «латати»: у маленького пацієнта забирали частину товстого кишківника і закривали нею відсутню ділянку стравоходу. Такі операції були дуже травматичними і не давали такого результату, як під час тих оперативних втручань, що проводяться за методом Даріуша Патковського.
Після першої малотравматичної операції, яку вперше в Україні провели у лютому 2018 року, метод Даріуша Патковського зацікавив дитячих хірургів з різних міст України. Його вже почали застосовувати на практиці дитячі хірурги Києва, Луцька та деяких інших містах. Дитячі хірурги львівського ОХМАТДИТу вже прооперували за методом польського хірурга понад 20 дітей з невеликим діастазом. І готові взятися за операції з довговідрізковими атрезіями стравоходу.
Професор Даріуш Патковський прооперував з такими вадами вже понад 40 дітей і не лише у Польщі, а й в інших країнах Європи, куди його запрошують поділитися досвідом. Серед його маленьких пацієнтів є вже й такі, що пішли до школи. Вони нічим не відрізняються від ровесників.
ZAXID.NET зателефонував 15 лютого мамі прооперованої дівчинки з Києва, яку у Львові прооперували рік тому, й поцікавився її самопочуттям. Дівчинці зараз 1 рік і 2 місяці.
«Донечка почувається добре, спокійно їсть різноманітну рідку їжу. Твердої їжі їй ще не давали, бо у неї ріжуться зуби. Я твердо вірю у те, що у моєї красуні все буде добре. Такої ж віри бажаю й іншим матерям, які зіткнулися з схожою проблемою», – каже мама Тетяна.
Мама Артема каже, що лише віра допомогла їй пережити стрес, коли дізналася про діагноз сина. Вона і додає сили боротися за його одужання.
Підтримайте проект на Patreon