Львівська ратуша в храмі та Ісус у вишиванці, або Унікальний світ Юліана Буцманюка

У 1952 році, виконуючи розпорядження радянської верхівки, в подвір’ї Національного музею у Львові знищили твори видатних українських митців. Тоді спалили близько тисячі робіт, а серед них і праці видатного художника-монументаліста Юліана Буцманюка.

Джерело: lviv.travel.

Молодість Буцманюка минула в боротьбі за українську державу, він одним з перших почав працювати над дизайном символіки та відзнак легіону Українських Січових Стрільців. Також Буцманюк співпрацював із декількома виданнями й детально фіксував епохальні події, в епіцентрі яких перебував – саме завдяки йому ми знаємо багато цікавих деталей з життя та боротьби українців в першій половині ХХ ст.

Однак, найбільша його заслуга – це унікальні розписи храмів, неповторні мистецькі твори.     

Український художник-монументаліст

Видатні вчителі і славні патрони

Юліан Буцманюк (1885 – 1967) народився на Радехівщині, але виростав у Львові, куди незадовго по тому переїхала родина. Він рано втратив обох батьків і вже в молодому віці був змушений заробляти собі на життя.

Буцманюк ще зі школи почав займатися малярством, а його вчителем був видатний львівський художник-монументаліст Тадеуш Рибковський. Майстер помітив здібності свого учня й часто залучав Юліана Буцманюка до робіт над серйозними замовленнями, з якими працював сам. Це мало значний вплив на становлення особистості Буцманюка та формування його авторської манери в подальшому.

Український художник-монументаліст, портретист, пейзажист, ілюстратор

Про Юліана Буцманюка важко розповісти без згадки про окремі доленосні знайомства. Зокрема, це з художником Модестом Сосенком та митрополитом УГКЦ Андреєм Шептицьким.

З першим молодий митець працював над стінописом храмів у Славську, Рикові, а врешті – Сосенко сприяв вступу Буцманюка до Краківської академії мистецтв (1908 – 1914 рр.).

Другий став патроном молодого художника, оплачував його навчання й завжди допомагав із фінансами. Не без сприяння митрополита Шептицького Буцманюка залучили до реставрації костелу Діви Марії в Кракові, Владика Андрей допоміг художнику потрапити на роботу в авторитетну фірму вітражів Г. Желенського, відвідати Німеччину й Італію.

Листівка УСС

 

Митець у військовій формі

Після початку Першої світової війни Юліан Буцманюк записався у легіон Українських Січових Стрільців, а пізніше воював за становлення української державності у складі Української Галицької Армії.

Буцманюку довелося понюхати пороху: він був учасником декількох битв, отримував поранення, здобув високі й відповідальні звання.

Не менш видатними є і його здобутки на мистецькому фронті: Юліан Буцманюк був фоторепортером і документував перебіг подій, свідком яких став, дописував у різні видання, а ще – першим взявся за розробку дизайну символіки та відзнак легіону УСС. Його роботи побачили світ у вигляді серії колоритних і інформативних листівок.

Листівка УСС. Автор - Юліан Буцманюк
Листівка “На спомин головних боїв Українського легіону 1914-1918рр”. 1918р.

На жаль, на початку ХХ століття обставини складалися не надто сприятливо для українського руху.

Якщо казати мовою сухих фактів, поразки зазнала як УНР, так і ЗУНР. Упродовж декількох років по тому Юліан Буцманюк перебував в таборі для інтернованих в Чехословаччині, йому навіть запропонували службу в місцевій армії, але митець відмовився.

Відтак він пішов на навчання в Празьку академію мистецтв. Надалі декілька років працював з різними об’єктами у Львові та поблизу міста, а врешті виїхав до Кракова, потім Відня, Мюнхена і в 1950 році – до Канади.     

Бібліотека ЛНУ ім. І. Франка. Читальний зал.

Дивовижний світ робіт

До наших днів збереглося не так багато робіт Юліна Буцманюка, але цей факт лише підвищує цінність наявних. Тим більше, що кожна з них – окремий і дивовижний світ, який не залишить байдужим.

Буцманюк є одним із найбільш самобутніх майстрів українського модерну і його праці повинен побачити кожен українець. Перший видатний досвід митця – це співучасть в створенні розписів головного читального залу Наукової бібліотеки Львівського національного університету імені Івана Франка.

Бібліотека ЛНУ ім. І. Франка. Читальний зал. Розписи.

Ці унікальні роботи асоціюються з вчителем Буцманюка Тадеушем Рибковським й Юліаном Макаревичем, але до їх створення причетний і Юліан Буцманюк.

Символіка чотирьох факультетів, з яких починався університет, зображення розгорнутих книг, латинські та грецькі сентенції – це і багато іншого бачимо в бібліотеці.

церква Серця Христового. Жовква. Роботи Ю. Буцманюка

 

Найбільш зрілими та самобутніми роботами Юліана Буцманюка можна вважати його розписи в церкві отців василіан у Жовкві (сьогодні монастир Різдва Христового і церква Серця Христового).

Упродовж 1930-х років він творив там шедеври, аналогів яким немає в межах усієї території України – це дійсно дивовижне поєднання біблійних та національних мотивів.

 церква Серця Христового. Розписи Юліана Буцманюка

Відтак у храмі в Жовкві можна побачити Ісуса, одягненого у вишиванку, персонажів української історії: Богдана Хмельницького, Івана Мазепу, Михайла Грушевського, Євгена Петрушевича і ін., а врешті – Бога, списаного з митрополита Шептицького й алюзію на події Голодомору. Ще собор святого Юрія, собор св. Софії, навіть львівську ратушу – це все в одному храмі у Жовкві. 

На сьогодні персона Юліана Буцманюка й усі грані його творчості залишаються розкритими недостатньо. На жаль, українці погано обізнані з цією сторінкою нашої історії. Ускладнює ситуацію те, що частину його творчої спадщини було знищено. Особливо неприємно, що дещо знищили вже за незалежності.

Тішить, що працював Юліан Буцманюк і в Канаді – впродовж 1957 – 1967 років він розписував інтер’єри українського катедрального собору святого Йосафата в Едмонтоні. Таким чином, залишив відблиск своєї унікальності та неповторності, української душі і там.    

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.