Вівторок, 21 січня

На Львівщині запрацював новий радіотелескоп РТ-32, який досліджуватиме космос. Фото

Радіотелескоп РТ-32 може увійти до числа провідних радіоастрономічних інструментів Європи

В Україні ввели в експлуатацію новий радіотелескоп РТ-32. Він знаходиться на Львівщині у Центрі космічних досліджень і зв’язку, що в місті Золочеві. Національна академія наук України повідомляє, що робота такого інструменту в Україні дасть новий поштовх у розвитку фундаментальної науки та забезпечить участь нашої держави в міжнародних проєктах з досліджень та використання космічного простору, пише Твоє місто.

найбільший радіотелескоп Європи, Золочів, Львівщина. Фото: Юра Мартинович / "Діло"

найбільший радіотелескоп Європи, Золочів, Львівщина. Фото: Юра Мартинович / “Діло”

«Головною особливістю радіотелескопу РТ-32 є його багатодіапазонність та багатоканальність. Тепер можна одночасно проводити спостереження в різних частотних смугах, спостерігати декілька мазерних ліній, досліджувати одночасні зміни в спектрах так, як не може жоден інший окремий телескоп у світі», – йдеться у повідомленні НАН України.

Радіотелескоп може виконувати чимало наукових задач, зокрема із дослідження активних ядер галактик, місць зореутворення, мерехтінь, сонячного випромінювання, пульсарів.

Після того, як анексували Крим Україна втратила доступ до однієї з найбільших в світі антен – радіотелескопу РТ-70 Національного Центру Управління та Випробувань Космічних Засобів біля Євпаторії. Для відновлення втрачених спроможностей науковцям Національної академії наук України запропонували використання наземних станцій космічного зв’язку, розташованих поблизу Золочева. Тут, були антени діаметром антен 25 м (КТНА-200) та 32 м (МАРК-4В), їх не використовували.

З 2018 року розпочалася активна фаза модернізації антени МАRК-4В і створення на її базі радіотелескопу РТ-32. У листопаді цього року роботи завершили.

«Найголовнішим завданням є відновлення роботи українського радіотелескопу в Європейській РНДБ мережі. Завершення проєкту зі створення радіотелескопу планується у 2023 році. Радіотелескоп РТ-32 буде сумісним з засобами РНДБ-мережі США (VLBA), Європи (EVN) та може увійти до числа провідних радіоастрономічних інструментів Європи», – повідомляють у НАН України.

Нагадаємо, цього року Tvoemisto.tv побувало у Центрі космічних досліджень. Керують антенами і досліджують дані у приміщеннях поруч – тут багато обладнання і комп’ютерів. Апаратуру планують вдосконалювати і навіть співпрацювати з європейцями.


Підтримайте проект на Patreon

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.