Понеділок, 23 грудня

Ґрот Прийма, або неандертальці з Миколаєва

Урочище Прийма, унікальне за своєю красою та історією, знаходиться за 2 км від м. Миколаєва Львівської області. За словами археологів, саме біля Миколаєва збереглися залишки давньоруського городища, зокрема його печери. Якщо ви шанувальник минулого та історичних розкопок, то тоді вам буде цікаво відвідати «житло» неандертальців, яке було знайде на території урочища.

Місцевість біля Миколаєва овіяна своїми таємницями, які ще досі не мають однозначного тлумачення. Наприклад, існує версія, що печери навколо міста, серед яких і урочище Прийма, з’єднані між собою в ланцюг, однак ця думка археологами ще до кінця не підтверджена й не досліджена.

А от що дійсно варто відвідати в цих краях, то це «житло» наших прародичів неандертальців, яке було знайдено на цій території відносно недавно, а от за походженням йому близько 46 тисяч років. В урочищі знайдено житло типу «мисливського табору». Приблизна площа поселення – 5х5 метрів.

Ґрот Прийма, залишки давньоруського городища, зокрема його печери

Ґрот Прийма, залишки давньоруського городища, зокрема його печери

З першого ж погляду грот вражає своєю незвичністю. Так ніби збудований він на кістках якихось велетнів, чи то пак дерева вросли в нього. Складається грот з трьох рівнів. Найнижчий не має жодних печер. Два вищі – мають невеличкі придатні для життя приміщення. Трохи осторонь знаходиться ще одна невелика печерка.

Невелика печера, що знаходиться трохи осторонь

Фахівці вважають це поселення одним із найдавніших в Україні.  Під час археологічних розкопок у печері були знайдені і залишки колишніх мешканців. За однією версією, це рештки одного неандертальця (жіноча стать), за іншою – кількох. В сумі було знайдено 7 археологічних артефактів. Також археологами було знайдено залишки перепаленої деревини, що свідчить про використання вогню мешканцями гроту.

Це перша знахідка неандертальця на теренах Галичини. Вона доводить те, що і ці краї були населені людьми. Вони жили у печерах, харчувалися м’ясом звірів і робили списи з кам’яними наконечниками. Усі ці речі археологи знайшли у гроті Прийма-1.

Вважається, що навколишній рельєф, яким оточене урочище Прийма, був сприятливим для загінного полювання, насамперед на стадних тварин. На думку багатьох дослідників, мисливці того часу використовували печеру для проживання взимку, а в теплу пору року вели мандрівний спосіб життя.

Як дістатися: Урочище Прийма знаходиться за 2 км. від Миколаєва. Їдете до Миколаєва і в селі Розвадів (орієнтир готель “Русалка Дністрова”) повертаєте до кар’єру. Але дуже рекомендуємо взяти зі собою переносний GPS-навігатор і ввести в нього координати – 49°30’15.75”N, 24°0’0.77”E.

Роман МЕТЕЛЬСЬКИЙ Джерело


Підтримайте проект на Patreon

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.