Вже декілька днів неподалік Львова горить сміттєзвалище, внаслідок чого їдкий запах диму гостро відчувають не лише мешканці прилеглих до сміттєзвалища сіл Грибовичі та Малехів, але і мешканці деяких північних районів Львова. Люди скаржаться на неприємний запах диму, перчіння в горлі та носі, головні болі. Натомість, офіційні органи рапортують – небезпеки для мешканців немає.
Звідки такі протиріччя? І найважливіше, чи справді, відчувши запах диму не варто перейматися?
Панікувати не слід?
Сьогодні чиновники у Львові офіційно рапортують: якість повітря перебуває на постійному контролі, проби повітря відбирають як у населених пунктах поблизу сміттєзвалища, так і у місті Львові. Значних перевищень гранично допустимих концентрацій не виявили ані представники хімічної лабораторії львівського комунального підприємства «Адміністративно-технічне управління», ані фахівці Державної установи Львівський обласний лабораторний центр Держсанепідемслужби України.
У коментарі Labprice.ua заступник директора Державної установи Львівський обласний лабораторний центр Держсанепідемслужби України Любомира Щепеленко зазначила: під час горіння у повітря і дійсно могла потрапити «ледь не уся таблиця Менделєєва», утім, ані часу, ані можливості проводити заміри усіх цих речовин у їхньої лабораторії немає. «Наше завдання оперативно проводити заміри та відслідковувати ситуацію, – сказала вона. – Ми проводимо ті дослідження, які визначені санітарним законодавством».
Виклики сучасності для лабораторій минулого
«Несортоване сучасне сміття містить дуже багато різних складників, найнебезпечніші з яких – пластикова упаковка та відпрацьована електроніка, елементи живлення, лампи.
При високих температурах такі відходи у продуктах свого неповного згоряння чи піролізу в димі по перше дають різноманітні хлорорганічні сполуки (діоксини, поліхлоровані поліфеніли, тощо) та інші види органічних екотоксикантів – хоча загальний їх вміст у димі низький, однак вони дуже довго не розкладаються у природі й здатні накопичуватися у рослинах, тваринах та людському організмі; по друге – неорганічний пил забруднений важкими металами – цинк, кадмій, ртуть, свинець, хром, мідь тощо», – пояснює к.х.н Микола Вовк. Науковець працює у хімічній лабораторії Науково-сервісної компанії «Отава», що проводить еколого-гігієнічні дослідження земельних ділянок, квартир та будинків, а також дослідження якості повітря в приміщенні, у ході якого повітря перевіряють на вміст кількасот (!) різноманітних забрудників.
«Той перелік речовин-забрудників атмосферного повітря, дослідження на які традиційно проводять наші державні установи – занадто обмежений. Державні лабораторії не мають необхідних обладнання, реактивів та знань, аби проводити більш точні дослідження повітря. Окрім того, вони діють відповідно до застарілих інструкцій, які не відповідають ані сучасним викликам, ані сучасному розвитку науки і техніки. Як наслідок: дуже часто результати замірів якості повітря державних лабораторій не відображають реальної картини», – констатує науковець.
Як захиститися
Якщо Ви мешкаєте у забрудненій внаслідок горіння сміттєзвалища території – найкращим виходом буде тимчасово виїхати із забрудненої території. Особливо це актуально для сімей із малими дітьми (адже, організм у дітей досі активно формується), людей, які мають захворювання серцево-судинної системи, дихальних шляхів, тощо, а також осіб похилого віку. Якщо ж уникнути контакту із забрудненим повітрям неможливо, фахівці рекомендують дотримуватися кількох правил, що допоможуть зменшити негативний вплив продуктів горіння:
- у жодному випадку не провітрюйте помешкання, коли відчуваєте надворі запах диму;
- якщо вміст забруднюючих речовин незначний, ви можете не відчути запаху диму. Провітрювати приміщення слід завішавши кватирку вологою тканиною – вона стане своєрідним фільтром, що затримуватиме часточки диму та пилу;
- якомога частіше проводьте вологе прибирання – так ви зменшите кількість часточок пилу, на яких осідають токсичні продукти горіння;
- у такі періоди варто відмовитися від вживання алкоголю та куріння – не варто перевантажувати організм додатковими негативними факторами впливу;
- пийте якомога більше рідини: води,соків, молока, фрешів. Вони допоможуть організму впоратися із токсинами.
За матеріалами Labprice.ua
Підтримайте проект на Patreon