На запитання про найактуальнішу святкову хворобу відповідає лікар Наталія Маслова:
«Похмілля – це алкогольна інтоксикація організму, яка розвивається після передозування алкоголем. Порушується життєдіяльність багатьох органів, страждають і судини, і шлунково-кишковий тракт, і суглоби, і, звичайно, нервова система. Вичерпної відповіді, звідки береться похмілля, поки немає, але є головні причини його появи.
1. Головний біль, запаморочення
Причина в тому, що печінка не встигає впоратися з продуктами розпаду етилового спирту. Печінка перетворює спирт в альдегід, який, у свою чергу, розкладається на вуглекислий газ і воду. При надлишку алкоголю в крові ферменти не встигають впоратись із завданням, альдегід накопичується, і печінка просто викидає надлишки отрути в організм. Альдегід в 20-30 разів більш токсичний від будь-якого алкоголю.
2. Сухість у роті, спрага
Спирт добре контактує з водою: одна молекула етилового спирту пов’язує чотири молекули води. Випивши 50 г спирту, ви “забираєте” в організму приблизно 200 г води, яка суворо розрахована на всілякі потреби і реакції в організмі. З цими грамами органи ще можуть впоратися. У результаті передозування етанол починає нещадну експропріацію рідини. І, як наслідок, першими починають страждати нирки. Вони під час непомірного вживання алкоголю працюють в авральному режимі – на знос.
3. Позиви до блювоти, нудота
Причина – отруєння, агресивне порушення слизової оболонки шлунково-кишкового тракту етанолом і сивушними маслами, що потрапили в алкогольний напій. Масла погано розчиняються і вельми отруйні. До слова, в очищеній горілці і самогоні вони майже відсутні, що не можна сказати про більшість елітних напоїв: в них масла формують смак і аромат.
4. Агресивність, апатія, дратівливість, підвищена чутливість до звуку, світла, депресія, почуття провини
Етиловий спирт швидко всмоктується через слизову оболонку шлунку і тонкого кишечнику, вже через годину-другу досягаючи максимальної концентрації в крові. Але етанол є депресантом – психоактивною речовиною, яка активно впливає на функціонування центральної нервової системи. Якщо мала доза призводить до легкого збудження (або, навпаки, до незначного пофігізму), то передозування може змінити психічний стан аж до істотного спотворення сприйняття зовнішньої реальності і себе в цьому світі.
Для запобігання похмілля в першу чергу важливо, щоб алкоголь надходив у кров якомога повільніше, з істотними перервами між чарками, і, звичайно, потрібно добре заїдати. Для зняття симптомів похмілля непогано:
- промити, почистити шлунок, кишечник (чим менше часу пройшло з останнього прийому алкоголю, тим ефективність більша);
- пити воду, негазовану мінералку, слабкий солодкий чай;
прогулятися на свіжому повітрі; - виконати легкі фізичні вправи (при відсутності підвищеного артеріального тиску, головних болів, прискореного пульсу), прийняти контрастний душ;
- спробувати поїсти – хоча б бульйон. І поспати.
Ну а найкраще – знати міру ».
Підтримайте проект на Patreon