п`ятниця, 10 січня

Спалах гепатиту А зафіксовано на Львівщині

Кількість зареєстрованих випадків, спричинених вірусом гепатиту А на Львівщині, зросла вдвічі. Про це повідомляє заступниця завідувача ДУ “Львівський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України” Оксана Сливінська.

Джерело: Національний портал з імунізації.

Всередині грудня 2024 року було зафіксовано спалах вірусу гепатиту А у селі Волсвин Шептицького району: тоді підтвердили 10 випадків захворювання.. На жаль, поширення вірусу продовжилося, і станом на 7.01.25 в Шептицькому районі зареєстровано вже 19 випадків вірусного гепатиту А , 14 з них – у Волсвині. Серед них чотири випадки — в учнів Лопатинської спеціальної школи.

“13 випадків було виявлено активно в ході дослідження матеріалу від контактних осіб. На стаціонарному лікуванні перебувало 8 осіб, з них четверо виписані. На даний час залишається четверо хворих, з них троє дітей. 11 хворих з безсимптомними формами перебувають під наглядом сімейних лікарів”, — розповіла Оксана Сливінська. – В селі Волсвин проведена велика профілактична робота,  зокрема, хлорування криниць. Хочу нагадати, що гепатит А – це ‘хвороба брудних рук’, тому важливим є дотримання особистої гігєни для недопущення подальших випадків. Також найбільш ефективним заходом профілактики захворювання є вакцинація контактних осіб. Наразі вакцина не входить до Національного календаря щеплень, тож кошти на неї потрібно виділяти з місцевого бюджету. Якщо вийде запланувати такі витрати на цей та наступний рік, це буде дуже добре”.

Основні факти про гепатит А:
  • Вірус гепатиту А (ВГА) передається внаслідок вживання забруднених харчів або води.
  • Ризик інфікування ВГA пов’язаний з відсутністю безпечної води і поганими санітарією та гігієною (наприклад, через брудні руки).
  • ВГА гине через 5 хв кип’ятіння. За кімнатної температури в сухому середовищі він зберігається протягом тижня, у воді — від 3 до 10 місяців, у випорожненнях — до 30 діб.
  • Майже всі інфіковані повністю одужують від ВГА, однак зрідка бувають випадки, коли захворілі помирають від фульмінантної (блискавичної) форми ВГА.
  • Після перенесеного захворювання на ВГА формується довічний імунітет.
  • Для профілактики інфікування ВГА існує безпечна та ефективна вакцина.
Як захиститись від гепатиту А? Центр громадського здоров’я МОЗ України радить:
  1. Дотримуйтеся правил особистої гігієни: мийте руки перед уживанням їжі, а також після кожного відвідування туалету.
  2. Пийте лише кип’ячену воду: кип’ятити слід не менше 10 хв.
  3. Добре мийте овочі, фрукти, зелень та ягоди перед уживанням.
  4. Не займайтеся самолікуванням. Тільки лікар може діагностувати вірусний гепатит A і надати рекомендації щодо режиму та лікування.
  5. На ринку доступні кілька ін’єкційних інактивованих вакцин проти вірусного гепатиту А, а саме Хаврикс (вакцина від гепатиту А) та Твінрикс (комбінована вакцина проти гепатиту А та гепатиту В). Виробники рекомендують дві дози вакцини для забезпечення більш тривалого захисту після щеплення (5–8 років). Для дітей у віці до одного року ліцензованих вакцин немає.

Підтримайте проект на Patreon

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.