Велика середа. Зрада Христа Юдою. Як правильно провести цей день

Велика Середа – третій день Страсної Седмиці.

Цей день подає нам два протилежні образи – любові та відданості, з одного боку; та зради – з іншого.

Перший образ розкриває жінка-грішниця, яка підійшла до Христа з посудиною дорогоцінного мира і возлила його на Господа. За східним звичаєм, такий знак уваги робили лише найбільш шанованим людям. Це був безкорисливий вчинок любові і каяття, і тому Господь прийняв її жертву, кажучи: «Виливши миро це на тіло Моє, вона приготувала Мене на поховання. Істинно кажу вам, де б не проповідувалось Євангеліє це по всьому світу, сказано буде на згадку про неї і про те, що вона зробила…»

Вчинок жінки викликав обурення Юди Іскаріотського, який зауважив, що краще було б продати це миро, а гроші віддати жебракам. Після цього він пішов до юдейських старійшин. Вони були вражені останніми подіями – воскрешенням Лазаря, урочистим входом Христа в Єрусалим та Його словами, які викривали їхнє лицемірство. Тому вони радились, зібравшись в домі у первосвященика Каіафи, як їм взяти Ісуса та вбити.

Наближалася юдейська Пасха, тому вони говорили: «Тільки не в свято, щоб не було заворушення в народі». Євангеліст же Лука додає, що вони настільки боялися народного обурення, що шукали можливості схопити Христа таємно, без свідків. Ось чому, коли Юда прийшов до них, вони зраділи.

«Що ви дасте мені, і я видам вам Його?» — на це запитання Юди вони запропонували йому тридцять срібляків. І від того часу Юда почав шукати зручного випадку видати Його…

У середу (як і в понеділок, і вівторок) завершується Літургія передосвячених дарів — остання протягом Великого посту, востаннє читається молитва преподобного Єфрема Сиріна: «Господи і Владико живота мого» з трьома земними поклонами. Земні поклони (крім поклонів перед Плащаницею) більше не здійснюють до самого свята Трійці.

У Велику середу на вечірній службі відбувається таїнство сповіді. Священнослужителі наголошують, що для парафіян вечір середи — це особлива можливість сповідатися більш детально, ніж у звичайні дні, і закликають нею скористатися.

Велика середа — останній день для робіт по господарству. Зазвичай прибирання починають саме в середу, продовжуючи його в четвер.

У цей день у давнину під дах будинку клали хліб, сіль і мило. Вважалося, що насичуючись особливою енергетикою, хліб і сіль служать оберегом для дому та сім’ї на весь майбутній рік, а цим милом милася вся сім’я в Чистий четвер.

У цей день, як і в два перших дні Страсного тижня, необхідно дотримуватися суворого посту. Тільки рослинна і сира їжа без масла. Не можна також цього дня влаштовувати весілля, святкувати дні народження та інші мирські свята.

Боролися в цей день і зі своїми хворобами. Для цього набирали кухоль води з колодязя або з бочки на вулиці або прямо з річки. Потім, тричі перекрестясь, накривали кухоль чистим або новим рушником. В 2 години ночі, знову тричі перекрестясь, обливалися цією водою, трохи залишивши в гуртку. Одяг після обливання одягали просто на мокре тіло, не витираючись, а залишками води треба було до 3 годин обляпати рослини в будинку. Вважалося, що тіло після такого як заново народжується.

У Велику середу готувалися до майбутнього Великодня, а саме виносили з хати сміття, готували яйця для фарбування і продукти для паски і пасок.

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.