Дивовижна світова історія українського “Щедрика”

4583

Однією з найпопулярніших в світі новорічних мелодій вважається українська народна пісня «Щедрик». Вона відома людям у багатьох країнах по культової комедії «Один вдома». Після цього фільму в Америці її почали вважати своєю Різдвяної піснею. Але про все по порядку.

Сьогодні неможливо точно сказати, коли саме з’явився «Щедрик». З упевненістю можна говорити лише про те, що цей мотив був відомий ще в дохристиянські часи. Музикознавці вважають цю мелодію однієї з найстаріших у світі. А нове життя в неї вдихнув на початку XX століття композитор Микола Дмитрович Леонтович.

казкові вертепи на різдво

Над переробкою цієї мелодії він працював два десятиліття, зробив три редакції, але жодна з них йому самому не прийшла до душі. І тільки четверта версія настільки сподобалася композитору, що він вирішив винести її на суд публіки.

Автор «Щедрика» Микола Леонтович.

Автор «Щедрика» Микола Леонтович.

На Різдво 1916 року «Щедрик» виконав хор Київського університету і викликав справжній фурор. Ім’я композитора стало відомим далеко за межами Києва. Але, на жаль, сталася трагедія – через 5 років Микола Леонтович загинув в будинку батька від рук заїжджого чекіста. Історія ж «Щедрика» на цьому не закінчилася.

Учасники хору Київського університету.

Учасники хору Київського університету.

Минуло лише півроку після трагічної смерті Леонтовича, а його твір вже звучав у Карнегі-холі в Нью-Йорку. А в 1936 році американець українського походження Пітер Вольховський складає англійський текст до української мелодії. Обробка отримує назву «Carol of the Bells» – «Колядка дзвонів».

Американський варіант «Щедрика» підхопила і розповсюдила масова культура, і він моментально увійшов до списку обов’язкових різдвяних пісень у США. І сьогодні вже мало хто пам’ятає про витоки цієї мелодії і про Миколу Леонтовича, який подарував пісні друге життя.