10 веселих фактів про наш мозок, які не розповідають у школі

Наш мозок – воістину унікальний і навіть попри колосальний розвиток науки і техніки, до сих пір залишається для вчених колодязем загадок та таємниць. Тільки задумайтеся: у нашому черепі знаходиться унікальний, надмогутній і надшвидкісний комп’ютер, з яким не позмагається жодна машина світу. Це просто вражає!

На нудних шкільних уроках біології нам чомусь не розказують таких цікавих фактів про мозок, хоч насправді цей орган дійсно вражає. Deztop хоче надолужити ці шкільні прогалини і пропонує вашій увазі 10 веселих і цікавих фактів про наш мозок.

1. РОЗМІР НЕ МАЄ ЗНАЧЕННЯ, ГОЛОВНЕ – ТЕКСТУРА

Попри фрази, якими ми часто кидаємося про те, що “у тебе замало сірої речовини” чи “велика голова для того, щоб великий мозок носити”, розмір мозку все ж не має жодного значення і ніяк не впливає на інтелектуальні здібності людини.

На думку вчених, розум залежить від синапсів – контактів між нейронами. Кількість синапсів росте в дитячий і юнацький період життя людини і впливає на її інтелектуальні здібності.

Натомість велике значення має текстура мозку. Зморшки, або так звані звивини нашого мозку збільшують площу його поверхні, тим самим дозволяючи утримувати більшу кількість нейронів, що відповідають за пам’ять і думки. При цьому, у лівій півкулі мозку є майже на 200 млн нейронів більше, ніж у правій.

До речі, за текстурою мозок чимось нагадує швидше не рідину, як прийнято вважати, а тверде застигле желе.

Цікавий факт: мозок Альберта Ейнштейна важив 1,2 кг, що трохи менше за середній розмір людського мозку – яскравий приклад того, що розмір таки не має значення.

2. МОЗОК, ЩО ЗАПАЛЮЄ ЛАМПОЧКИ

За даними вчених зі Стенфордського університету, роботу з процесором, схожим за інтелектом з людським мозком, для повноцінної роботи знадобиться щонайменше 10 мегават електрики.

Людські ж нейрони протягом дня самостійно виробляють достатньо енергії, щоб запалити електричну лампочку. До того ж, врахуйте, що мозок працює набагато швидше, ніж найрозумніші комп’ютери світу.

Крім того, працюючи, мозок створює електричні поля, які можна виміряти на поверхні шкіри голови за допомогою спеціального методу, який сьогодні застосовують в медичних цілях – електроенцефалографії (ЕЕГ).

3. ЛЮБОВ ЖИВЕ У МОЗКУ

Попри всезагальну романтичну концепцію що любов живе у серці, насправді це не так. Любов з біологічної точки зору це набір гормонів та інших хімічних елементів, які виділяються в нашому організмі, коли нам хтось починає подобатися.

Власне, любов “можна побачити” на фМРТ-знімках мозку. У людей в цьому стані активні ділянки мозку, які пов’язані з задоволенням. На знімках видно, як “загоряються” місця, в яких присутній дофамін – нейромедіатор, що викликає приємні відчуття.

4. ПОЗІХАННЯ ОХОЛОДЖУЄ МОЗОК

Ви втомилися? Відчуваєте, як ваш мозок, після активного робочого дня, буквально “кипить”? Позіхніть. Так, саме позіхання охолоджує мозок. Чим напруженіше ми розумово працюємо, тим більше кисню споживає наш мозок. А позіхання здатне не тільки наситити його, а й певною мірою охолодити.

Цікаво, що відсутність сну та хронічне недосипання навпаки підвищують температуру мозку. Саме тому невиспані люди частіше позіхають.

5. МОЗОК НЕ БОЛИТЬ

Наш мозок не відчуває болю. Нейрохірурги можуть проводити операції на мозку без наркозу. Річ у тім, що в мозку немає больових рецепторів. Натомість вони є в мозкових оболонках і кровоносних судинах.

Тому, коли ми відчуваємо головний біль, болить зовсім не сам мозок, а оточуючі його тканини.

6. НЕНАЖЕРЛИВИЙ МОЗОК

Наш мозок, порівняно з іншими органами тіла людини, просто ненажерливий! При його масі всього 2% від загальної маси тіла (близько 1,3 кг), він споживає 20% кисню, який циркулює в крові, тобто близько 300 кубічних сантиметрів кисню в хвилину.

І це ще не все. Він також поглинає від 15% до 20% глюкози, що міститься у крові і “не гребує” вуглеводами: із 500 грамів вуглеводів, спожитих людиною за добу, близько 90 з них випадає на долю мозку. Однак, враховуючи кількість процесів, які безперервно виконує наш мозок, така “ненажерливість” цілком зрозуміла.

7. ОБ’ЄМ ПАМ’ЯТІ МОЗКУ ПРАКТИЧНО НЕОБМЕЖЕНИЙ

Наш мозок дарує нам практично необмежені можливості до пізнання. Неможливо знати занадто багато або отримати стільки нової інформації, що її більше нікуди розміщувати (і тому зайву інформацію потрібно стирати, як із флешки).

В нашому мозку, на відміну від комп’ютерів і телефонів, об’єм пам’яті ніколи не закінчується. Тому не слід боятися, що одного дня мозок скаже “вибачте, замало пам’яті на пристрої”. Хоча, наприклад, недосипання може негативно позначитися на здатності запам’ятовувати дані.

8. МОЗОК ЗАВЖДИ ПОМИРАЄ НА ДЕКІЛЬКА СЕКУНД ПІЗНІШЕ

Основні “підживлювачі” мозку – це кисень і глюкоза. Саме ці дві речовини необхідні для його нормального функціонування та виживання. Якщо мозок протягом 3-5 хвилин не отримує достатньо кисню або глюкози, в ньому відбуваються незворотні порушення.

Цікаво, що смерть людини практично ніколи не буває миттєвою. Мозок не гине навіть протягом декількох хвилин, допоки в його клітинах ще є кисень і глюкоза, навіть якщо людину обезголовили.

9. СІРИЙ ЧИ РОЖЕВИЙ?

Якого кольору мозок? Сірий, як прийнято вважати завдяки підручникам з біології, чи рожевий – як його зазвичай малюють? Власне, однозначної відповіді немає, бо ці два кольори присутні в ньому одночасно.

Мозок живої людини має більш рожевий відтінок. Однак, на 40% мозок складається також із сірих клітин. Власне, сірими вони стають тільки після відмирання.

10. МОЗОК ЗА РОЗМІРОМ ЯК ПЛАНЕТА

Аксони (нейрити, за якими нервові імпульси йдуть від тіла клітини до органів) в мозку кожної людини можуть мати близько 161 000 км. Таким чином, вони можуть “огорнути” Землю по екватору 4 рази.

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.
ТЕГИ: