п`ятниця, 29 березня

Чому дитинство сучасних людей триває до 30 років і що з цього вийде

Згадайте покоління так званих «бебібумерів» (людей, що народилися до 1979 року) в їх 25-35 років. Це були дорослі люди, які вже в 20 з невеликим працювали на 3 роботах, ростили дітей, а вечорами в компанії таких же дорослих однолітків обговорювали політичні проблеми.

А нинішня молодь? Ці мілленіали (покоління, народжене з 1979 по 1995 рік), незважаючи на свою інтелектуальну розвиненість і матеріальну незалежність, як мінімум до 30-35 шукають якесь «внутрішнє я», живуть на знімних квартирах і міркують а-ля «дорослі, напевно, роблять так», вимовляючи це, звичайно ж, не про себе. Але чому сучасна молодь так дружно вдарилася в дитинство і чому такий веселий і безповоротний перехід у дорослість став елементом практично 4-го десятка?

Ми вирішили детально розібратися з причинами цього, як виявилося, аж ніяк не випадкового явища.

Увага: якщо ви в свої 21 є щасливим батьком великої родини, власником процвітаючого бізнесу, 3 вищих освіти і при цьому ви не гік, будь ласка, не поспішайте кричати. Прийміть до уваги такі чудові речі, як окремий випадок, статистика і наш пост.

1. Відкриття нового етапу в розвитку людини

Звернемося до історії: аж до початку ХХ століття не існувало такого явища, як підліток. Років так до 17 діти були дітьми, а в ніч свого 17-го дня народження вони отримували важкий подарунок у вигляді сімейної відповідальності і побажання негайної матеріальної незалежності.

І лише в 1904 році, завдяки видатній науковій роботі психолога Р. Стенлі Холла (Stanley G. Hall) під назвою «Юність», світове суспільство вперше замислився про таке явище, як підлітковий період. Саме Хол описав цей вік як час «бурі і натиску», доповнивши роботу наочними графіками зміни ступеня печалі і бунтарства щодо кількості років. Тільки після цього тінейджерів почали сприймати не просто як ледачих і бунтівних недоростків, а як людей (прочитати наступну фразу з особливим драматизмом), що йдуть крізь терни важкого шляху дорослішання.

 

Теоретично період з 20 до 30 або навіть 35 (далі будемо називати його ранньою дорослістю) також може мати свої проблемні особливості, якщо більш детально вивчити психологічно-емоційну сторону цього відрізка. Якщо в ХХ столітті всі зійшлися на думці, що підлітки — це не дорослі, може, саме в XXI столітті всі з’ясують, що рання дорослість — це теж не дорослість?

Наприклад, в цьому році вчені ВЖЕ заявили про потреби підняття підліткової планки до 24 років. Але залишається ще десяток років, які також необхідно вивчити.

2. Збільшилася тривалість життя

На початку XX століття тривалість життя в середньому становила близько 40-50 років. Зрозуміло, при очікуваному життю, скажімо, всього 45 років буде якось дивно шукати себе до 35. У такому разі ніколи довго просторікувати, оперативність — життєвий успіх.

Сьогодні в багатьох розвинених країнах довжина життя перевищує 80 років. Так чому б не дозволити 20-30-річним людям експериментувати зі сферами свого життя, перш ніж вони знайдуть ту, в якій їм доведеться жити наступні півстоліття?

І, передбачаючи ваші відповіді, що не кожна людина може дожити до 80, заперечимо тим фактом, що життя — дивна річ. У будь-який момент може статися будь-яка випадковість, і нікому цього не дано передбачити. Саме тому жити з девізом «а раптом я не доживу до 80, треба б заздалегідь одружитися» не варіант.

3. Світ теж не стоїть на місці

Тут є кілька різних аспектів:

  • Найперше і найпомітніше: ми живемо у відносно мирний час. Молоді немає потреби вмить ставати гіперсерйозними.
  • Дітей у сучасних сім’ях значно менше. А отже, і часу, і матеріальних благ для їх виховання набагато більше, чому це саме виховання значно розтягується в часі. Наприклад, згідно зі статистикою, третина американської (здавалося б, однієї з найбільш розвинених країн) молоді від 20 до 30 років живуть з батьками. Навіть один з акторів нашумілої «Чорної Пантери», 31-річний Майкл Б. Джордан, що живе з мамою і татом і анітрохи цього не соромиться.
  • З кожним днем наше суспільство стає все більш складним. І, відповідно, потрібно більше часу, щоб його вивчити. Раніше як було: ти народився в сім’ї коваля — станеш ковалем. Сьогодні все складніше. Правда, можна скористатися чітерським способом і зробити ДНК-тест на таланти і здібності,але, напевно, це буде стандартний доступний для всіх спосіб вже для покоління Z (люди, що народились після 1995 року), а поки це швидше якась серія «Чорного дзеркала».
  • Глобалізація — явище, яке вийшло на світову арену відносно недавно і вже відіграло свою роль: молодь заражається філософією свободи, незважаючи на свою культуру. Потрібно визнати, що ніякі традиції вже не в силах дати фору Інтернету. Як підсумок, спосіб мислення «мілленіала стандартного» скрізь однаковий: що в Комптоні, що в Шеньчжені.
  • Молоді люди не поспішають вступати в шлюб завдяки ослабленню релігійних і моральних норм, визнання дошлюбного сексу і позашлюбного співжиття. Плюс доступність протизаплідних засобів, легалізація абортів та поява руху чайлдфрі також зіграло в мінус шлюбів. На сьогоднішній день в найбільш розвинених країнах перше весілля грають не раніше 32 років (можете детальніше вивчити список тут).

4. Молоді вже перенасичені життям

Варто визнати, що сучасна молодь у цілому не має тяги до авантюрних негараздів. Найімовірніше, це заслуга перенасичених мас-медіа і відсутності суворих заборон. Як би те не було, ось які наслідки:

  • Мілленіали набагато більш холодні до жадобі злочинів, на відміну від покоління їх батьків. Старі гангстери будуть розчаровані у нинішній молоді, рівень злочинності серед якої скотився до гранично низького рівня внаслідок незацікавленості мілленіалів в цій справі, ось вам ціла стаття на цю тему — натисніть сюди.
  • Нове покоління (так, ви зараз правильно прочитаєте) охололо до сексу: згідно дослідженням The Next Steps, кожен 8-й британський мілленіал в 26 років все ще незайманий. Все це результат культури гіперсексуальності та віртуальних стосунків, що, на думку футурологів, вже протягом 10-15 років абсолютно змінить світ сексу.
  • Заради сміху в цьому пункті згадаймо комедію «Мачо і ботан» і непоганим порівнянням епох. За сюжетом головні герої — копи, які випустилися зі школи років 10 тому, прикидаються школярами і з подивом виявляють, що круті хлопці-спортсмени, рюкзаки на одному плечі і відкриті до пупка сорочки вже давно не в пошані, а ось врівноважені інтелектуали із застібнутими до горла комірцями — це вищий клас.
  • Сильно впав показник кількості молоді, яка бажає отримати права. Навіть порівняно з 2001 роком він знизився з 77 до 66 %. Мабуть, Uber виходить дешевше, ніж утримання власного автомобіля.
  • Рівень підліткової вагітності також впав «до непристойності»: навіть порівняно з цифрами 10-річної давності сьогоднішні показники відрізняютьсяпрактично в 2 рази. Зовсім інші діти пішли…

5. Відчуття можливостей

Джефрі Йенсен Арне, професор психології Університету Кларка (Массачусетс, США) відмічає таке поняття, як «відчуття можливостей», притаманне молоді XXI століття. Це відчуття невпевненості у своєму майбутньому при одночасному оптимістичному відчутті своїх потенційних можливостей.

Тобто стандартна робота з 9:00 до 18:00, Renault Logan, милі, але постійні сварки з дружиною, діти, сімейний обід на вихідних, поїздка в Туреччину раз на рік — «це все не про мене», – думає середньостатистичний 20-30-річний. «Я унікальний і буду другим Ілоном Маском цієї планети». Але всі ці унікальні Ілони і Маски в той же час дуже бояться майбутнього і не мають чітких планів щодо завоювання світу, — отакі закомплексовані максималісти. Цим вони і відрізняються від своїх батьків, які знали, що їх чекає в майбутньому, і чітко йшли до мети.

Що з цього всього вийшло?

Всі перераховані вище причини і зміни призвели до того, що на сьогоднішній день ми маємо ось такі альтернативні моделі дорослості (зрозуміло, якщо не враховувати численних спадкоємців стандартного батьківського сценарію дорослішання):

  • Кідалти (від англ. kid — дитина і adult — дорослий) — це 20-30-річні молоді і вже цілком самореалізовані люди з достатньо підлітковими захопленнями на зразок фентезі, Dota і «Сімпсонів». Вони можуть зробити геніальну презентацію на конференцію з атомної енергетики за допомогою мемів або після важких робочих змін у щелепно-лицьовій хірургії рвати танцмайданчик під техно-хаус. Загалом, успішні розумники з «трішки занадто» молодіжними захопленнями.
  • Дауншіфтери (від англ. словосполучення downshifting, тобто, уповільнення якогось процесу) — це люди, які шукають і все ніяк не можуть знайти «себе справжнього». Вони можуть працювати кожен місяць на новій роботі, причому в сферах, починаючи від рибальства і закінчуючи мистецтвознавством, ударятися в секти, переїжджати у села, або шукати місця сили на якому-небудь Гоа.
  • NEET-молодь (від англ. Not in Employment, Education or Training — тобто, безробітні та «бездипломні») — це молодь, яка, як ви зрозуміли, не працює і не навчається з причини своєї (тут на вибір): антисоціальності, замкнутості, пасивності, розчарованості в житті і неможливості реалізувати в абсолютно несправедливих умовах сучасності свій неземний (швидше за все, творчий) потенціал. Такі собі особи, які чекають знаку зверху, але, швидше за все, володіють здібностями, які можна прочитати в цьому списку:

З цим треба щось робити?

Клінічний психолог Мег Джей в своєму виступі розповідає якраз про «ранніх дорослих», які приходять до неї на сеанси з скаргами і розчаруванням від розтрати цілого десятиліття свого життя.

Вона говорить про 3 речі, які повинен знати кожен, кому за 20, щоб уникнути розчарування і такого переосмислення свого життя у 40 років:

1. Потрібно забути про кризу особистості і попрацювати над своїм особистісним капіталом (тобто навчатися, підвищувати свою цінність). Звичайно, цей десяток років можна витратити на пошуки себе. Але потрібно відстежувати ту межу, коли шукання перетворюються в банальну прокрастинацію.

2. Не варто обмежувати своє коло спілкування. Нові люди, друзі друзів наших друзів можуть дуже стати в нагоді в житті. Наприклад, оголошення про половину вакансій не публікуються у газетах, тому, щоб отримати таку роботу, потрібно звернутися до начальника сусіда. Це не шахрайство. Це факт поширення інформації.

3. В 30, коли ви раптом помітите, що всі ваші друзі в Фейсбуку вже йдуть під вінець, хапатися за перший-ліпший варіант не варіант. Починати будувати стосунки для шлюбу потрібно до вступу в нього. Це означає, що любов треба шукати так само цілеспрямовано, як і роботу.

Отже, висновок

Загалом, як говориться, «вийшло те, що вийшло». Сучасні 20-річні — це все ті ж 20-літні, що і 50 років тому, тільки от інші умови. А людина, як відомо, істота дуже навіть адаптивна, і саме тому сьогодні ми маємо таке незвичайне покоління мілленіалів. І не варто лаяти за подібну поведінку себе, своїх дітей або родичів, краще просто покажіть їм виступ Мег Джей.

А як ви вважаєте: до чого призведе ця тенденція пізнього дорослішання?

Джерело: Тутка

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.