Феномен Андрея Шептицького

Ми дуже мало знаємо про Шептицького. Настільки мало, що його постать залишається загадкою до сьогоднішнього дня.

І той пам’ятник, який відкрили, повинний дати імпульс, новий поштовх для дослідження і вивчення Митрополита Андрея Шептицького.

Його життя і творчість, служіння Богу і людям, є такими цікавими, натхненими і багатогранними, що ще не одному поколінню доведеться досліджувати унікальність таланту тих скарбів Божих, які дав нам Господь у вигляді Митрополита Андрея Шептицького.

У всіх сферах держави він долучився і творив. Шептицький один з найбільших фундаментаторів і творців української держави. Якщо брати в плані будівництва держави, рівних йому поки що я не знаю в історії України.

Слова, які сказав Шептицький в останній рік свого життя при зустрічі зі своїми колегами, громадськими діячами: «Я так хотів багато хотів зробити у своєму житті, а і з цього, що я бажав, я нічого не зробив…». Це людина, яка залишила нам скарб у вигляді своїх праць, послань, музеїв, лічниць (лікувальних закладів), навчальних закладів, нових єпископатів, митрополій у всьому світі.

юдина, яка захищала і розвивала нашу націю у всіх куточках світу. Який унікум був, який простий і геніальний чоловік…

Митрополит Андрей Шептицький

Андрей Шептицький і політика.

Він не боявся нікого і нічого, для нього найціннішим було – це людина, її життя, її майбутнє.

Він був парламентарієм Сейму Австро-Угорського, Польського. Це людина, яка не боялася Царської Росії. Коли його ув’язнили в російські тюрми, то він за 3 роки перебування в Росії зумів створити греко-католицьку церкву Росії. І потім його витворили з Росії, бо зрозуміли, що якщо він там ще трохи побуде, то він переверне всю церкву Росії. Такий був унікальний чоловік.

З ним рахувався Сталін, бо з такою постаттю не можна було не рахуватись. Він міг вільно заперечувати Сталіну, він міг заперечувати комуністичному режимові. Як приклад, 1933 рік . Є «Звернення Єпископату УГКЦ до всіх людей доброї волі у справі Голодомору на Великій Україні». Цей документ підписав Митрополит Андрей і ще 6 єпископів-помічників, де він звернувся до Папи, до людей доброї волі з приводу Голодомору на Великій Україні.

Він жорстко засудив режим комуністичний і назвав «людиновбивчим» режимом, найстрашнішим режимом в історії людства. Він це опублікував у всіх мас-медіа світу. Він не побоявся цього. Він відправляв цілі ешелони продуктів на Велику Україну, щось доїжджало, щось не доїжджало, НКВДисти спалювали, або знищували. 

Але він про це відкрито говорив. Другий приклад, коли у 1941 році побачив Шептицький , що робить Гітлер з населенням України, чи це поляки, чи це євреї, чи інші, він виступив з різкою заявою до Гітлера «Не вбий!». Назвав Гітлера в 1942 році найбільшим «людиновбивцею» в історії людства, і він це відправив Гітлеру офіційним листом. Він не боявся нікого і нічого, для нього найціннішим було – це людина, її життя, її майбутнє.

Митрополит Андрей Шептицький

Освіта, культура, духовність – державотворчі засади українського народу.

Шептицький, як постать в плані духовно-культурному, у 1905 році купив музей (нині на проспекті Свободи 41). Це був Музей церкви, який він подарував Українській державі, як Національний музей. Зібрав тисячі, десятки тисяч експонатів з усього світу найцікавіших робіт і все це передав у Національний музей. Якщо я не помиляюсь, Олекса Новаківський таку фразу сказав: «Якщо би більше нічого не зробив Шептицький крім цього музею, це вже геніальна постать в історії українства».

Він купив ще Національний музей на Драгоманова, не менш цікавий. Добудував 2 виставкові зали, там зібрав раритетні речі з усього світу, які торкались української і християнської культури. Все залишив і передав церкві. І такі проекти в нього були щоденно.

Він настільки дивився вперед – будував сиротинці, дитячі будинки, гімназії, бурси. Він створював інститути, академії, університети. Він це творив для того, щоб українські діти могли вільно навчатися. Коли дитина здобувала певний фах тут, він направляв талановитих дітей за кордон. Кожного року десятки, сотні українських дітей отримували стипендії від Шептицького і їхали вчитися в кращі західні країни світу. 

Він не питав, куди вони далі підуть працювати, він знав, що більшість з них повернуться у рідне гніздо, бо це були діти з малозабезпечених родин. Вони пізніше давали віддачу у вигляді великих художників як Гординський, Новаківський, Курилас…безліч художників, які вийшли зі школи Новаківського. Для Олекси Новаківського він купив цілий будинок, створив мистецько-художню школу, передав її Новаківському, і сам Шептицький в цій школі викладав історію мистецтвознавства.

Він розвивав скульптуру, створив скульптурну школу-майстерню. Різьбяр Андрій Коверка в цій школі займався, викладав і пізніше зробив цей пам’ятник, який ми встановили на площі Святого Юра. Шептицький підтримував усіх: і митців, і письменників, і артистів….

Митрополит Андрей Шептицький

Шептицький і національна економічна політика.

Доктор соціальної економіки Зеновій Свереда дослідив матеріали в архівах Ватикану, в інших країнах світу, в тому числі і в наших колекціях, і написав докторат «Шептицький і національна економічна політика». Він сказав: «Найвидатніший економіст 20 століття в Україні – Митрополит Андрей Шептицький».

Тому що він творив національну економіку в комплексі. В нього була розроблена національна програма розвитку аграрної сфери «Україна – житниця світу». Він її виголосив у 1917 році в Києві на з’їзді кооператорів. Він її зреалізував. Шептицький створив «Маслосоюз». Церкви, монастирі створили касу взаємодопомоги, потім кооперативи, збирали гроші, вкладали в розвиток сільського господарства і переробної галузі.

І впродовж трьох років «Маслосоюз» вже мав свої магазини у всіх європейських столицях і там продавали найкращі українські продукти, найдорожчі, найсмачніші. Він зайняв наше населення і заставив його працювати. Він казав: «На нашій землі маємо працювати ми, наш продукт маємо продавати ми, і наш продукт мають споживати у всьому світі». І таких програм було багато: створював банки, страхові компанії, кредитні спілки, каси взаємної допомоги… Він також розвивав артерії економіки: будував дороги, мости, залізниці…

Митрополит Андрей Шептицький

Фізичне здоров’я і спорт в житті Андрея Шептицького.

Він розвивав фізичну культуру і здоров’я нації. Ми досліджуємо матеріали, які попадають нам в руки. Він створював спортивні товариства, клуби, федерації. Ми знайшли матеріали, що Шептицький створив Міжнародну федерацію стрільби з лука. Він розвивав «Пласт» – організацію патріотичного виховання.

Він дуже любив копанку (футбол). Була школа на вулиці Замкненій, одна з двох українських шкіл, де Шептицький бував і дивився, як ті діти живуть, як навчаються, як харчуються, як гартують свій дух і своє здоров’я. І він заставляв дітей у вільний від навчання час молитись і грати в копанку.

Сповідуючи настанови Митрополита Андрея ми до 150-річчя від дня народження Шептицького провели турнір з міні-футболу, де зібрали 4 покоління. На турнірі грали християнські організації, молодіжні і команди спортсменів-ветеранів. Нагородження розпочали не з вручення кубків, а з літургії… також провели екскурсію місцями, де жив і творив Андрей Шептицький. Для молоді це було дуже цікаво.

собор святого юра шептицький

Андрей Шептицький. Унікальний будівничий держави.

Шептицький – це Україна. Є його праця «Наша державність» або «Як будувати власну хату?» Це є матриця для сьогоднішніх політиків, щоб написати конституцію, виробити стратегію розвитку нашої держави і написати програму соціально-економічного розвитку української держави. А таких праць у нього сотні тисяч. На базі праць Шептицького можу сказати такі речі.

Перша – духовно-культурна складова, тобто християнська мораль. Всі закони мають базуватися на законі Божому: на святому письмі і християнській моралі. Друга – це єдність. Те, що казав Шептицький: «Єдність держави, єдність церкви, єдність нації. В єдності сила, добробут і перемога».

Якщо ми винесемо як національну ідею – «Будівництво держави для людини в гармонії з Природою і з Богом», то будемо в змозі збудувати ту державу, про яку мріяв Шептицький і наші предки.

Iren Chygura

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.