Вівторок, 23 квітня

П’ять технологій, про які ми колись і мріяти не могли

Інтернет, генна інженерія та соціальні медіа кардинально змінили наше життя. Ось п’ять технологій, про які ми колись і мріяти не могли.

З кінця XIX століття письменники-фантасти намагалися передбачити технології майбутнього, які змінять наше життя.

Джордж Орвелл влучно окреслив сутність тоталітаризму, антидемократії та шпигунства. Артур Кларк передбачив те, що супутники зробить глобальне спілкування легким та доступним, а Жюль Верн описав процес висадки людини на Місяць.

Проте існує ряд технологій, які мають величезний вплив на наше сьогодення, проте, які ніхто не міг спрогнозували.

Ось п’ять найважливіших з них:

1. Інтернет

Всесвітня система бездротових мереж, яка дозволяє за лічені хвилини знайти потрібну інформацію, купити речі, поспілкуватися з друзями або переглянути фільми.

Ніхто, навіть самі винахідники Інтернету, не могли спрогнозувати можливості технології та те, що кількість її користувачів досягне понад 4 млрд людей.

Інтернет винайшли американські військові, які хотіли спілкуватися зі своїми агентами по всьому світу. Вони вважали, що маючи змогу дистанційно керувати операціями у Африці та В’єтнамі, вони переважатимуть над росіянами.

Вони й уявити собі не могли, що Інтернет стане незамінною складовою життя сучасних людей.

2. CRISPR

Недорогий та ефективний спосіб коригування генів рослин, тварин та людей. Незважаючи на те, що ця технологія була винайдена порівняно нещодавно, у 2012 році, дослідникам вже вдалося вилікували генетичні захворювання у тварин, стерилізували комарів та побороти віруси. У майбутньому, вона дасть змогу виправляти генетичні помилки, які викликають хвороби, знищувати небезпечні мікроби та воскрешати види, що вимерли.

В Інтернеті уже продаються побутові набори, що дозволяють редагувати геном у домашніх умовах.

І хто б колись міг про таке мріяти!

3. 3D-принтери

У фільмі Зоряні війні екіпаж космічного корабля має машину, яка може «вибудувати» усе з синього неба. Вона називається реплікатором і, хоча, згідно з серіалом, їжа, одяг та зброя виготовляються з субатомних частинок, ідея нагадує мені сучасні 3D-принтери.

3D-принтери ще не настільки добре розвинені, вони щойно перебралися з китайських заводів до наших домівок, проте усе ще попереду.

І навіть попри те, що ми не очікували на появу 3D-принтерів, ми завжди фантазували про те, що колись настане той час, коли все робитиме машина.

4. Соціальні мережі

Колись ми проводили вечір перед телевізором, проте, з появою соціальних медіа, усе більше і більше часу проводимо в Інтернеті.

Перша соціальна мережа з’явилася у 1997 році. Вона називалася Six Degrees та їй вдалося зібрати більш як 3 млн користувачів. За нею слідував Myspace та сьогоднішній Facebook, який має понад 2 млрд користувачів.

І хоча соціальні мережі зробили фурор, вчені не вважають їх за щось надзвичайне. Деякі історики прирівнюють їх до Вікторіанського Інтернету, себто телеграфу. Він дозволяв передавати інформацію на далекі відстані, адже люди завжди мали велику потребу у соціалізації.

5. Дрони

Відтоді як були винайдені автівки та літаки у 1900-х роках, люди мріяли про машину, на яку могли б застрибнути та вирушити у далечінь. Проте, мало хто й гадав, що саме дрони зроблять це можливим.

Коли мультиплікаційні персонажі «Джетсони» кружляли на своїх літаючих автомобілях у хмарах, у них не було гвинтів, а замість цього тихий реактивний двигун. Зараз безпілотники, які зробили літаючі автомобілі реальністю, мають гвинти, які їх тримають у повітрі.

Не слід забувати про те, що дрони виконують ряд завдань, з якими раніше ми не могли впоратися. Вони стежать за лісовими пожежами, ведуть обстріл ворога та доставляють посилки. 

Джерело: ЗІК

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.