“Арбітраж нас почув… Україна одержала перший процедурний наказ суду в Гаазі у справі про захоплення моряків” – Лана Зеркаль

У назві спору, який розглядає Постійний арбітражний суд у Гаазі за позовом України до Росії через захоплення українських кораблів російськими спецслужбами, зафіксовано порушення Москвою норм міжнародного права, зокрема щодо українських військових моряків, підкреслила заступниця глави Міністерства закордонних справ України Олена Зеркаль.

Київ одержав перший процедурний наказ Постійного арбітражного суду в Гаазі у справі про захоплення Росією українських моряків та кораблів біля Керченської протоки восени 2018 року, повідомила 22 листопада заступниця міністра закордонних справ України Олена Зеркаль у Facebook, передає Гордон.

Цим документом затверджено правила призначення, регламент та графік роботи суду, розповіла Зеркаль.

“Відповідно до розкладу ми маємо подати свій меморандум за шість місяців, але ніхто не заважає нам підготувати та подати його раніше. І від моменту подачі нами меморандуму в росіян буде три місяці для того, щоб скористатися своїм правом і висловити заперечення щодо юрисдикції – зіграти в їхню улюблену гру оспорювання права арбітражу розглядати цю справу”, – написала вона.

Зеркаль зазначила, що Україна має право прокоментувати заперечення росіян і звернутися до суду із проханням відхилити їх.

Арбітраж затвердив назву справи, на якій наполягала Україна, додала заступниця глави МЗС.

“Від сьогодні наша справа має назву “Спір щодо затримання трьох українських військово-морських кораблів та членів їхніх екіпажів”. Для нас було дуже важливо зафіксувати в назві не лише порушення Росією норм міжнародного права, але і відобразити, що цей спір стосується наших моряків, які провели дев’ять місяців у в’язниці. І арбітраж нас почув”, – підкреслила Зеркаль.

Вона розповіла, що арбітраж вирішить, чи є підстави для розділення процесу на дві стадії – юрисдикційну і по суті. Якщо суд вирішить розділити процес на дві стадії, Київ одержить три місяці, щоб підготувати відповідь на російські заперечення.

“Якщо розділення не відбудеться, то росіяни будуть змушені подати свій контр-меморандум протягом шести місяців від дати винесення арбітражем рішення про відхилення розгляду попередніх заперечень РФ на юрисдикційній стадії… Ця справа не буде дуже швидкою, але впевнена, що за гідність і свободу треба боротися до кінця. Метою є визнання РФ країною, що порушує військові імунітети, та отримання належної компенсаці”, – підсумувала Зеркаль.

25 листопада 2018 року РФ обстріляла і захопила в Чорному морі катери “Бердянськ” і “Нікополь”, а також буксир “Яни Капу”, які поверталися до Одеси після спроби пройти через Керченську протоку в Азовське море. Російські силовики затримали 24 українських моряків, пізніше їх заарештували у кримських “судах” і перевезли в Москву. Усім українцям висунули обвинувачення в незаконному перетині кордону РФ.

У квітні 2019 року Україна звернулася в Міжнародний трибунал із морського права, вимагаючи як тимчасові заходи зобов’язати РФ негайно звільнити моряків і кораблі. Російська сторона відмовилася від участі у слуханнях.

25 травня трибунал у Гамбурзі зобов’язав Росію негайно звільнити три затримані українські кораблі, а також 24 затриманих моряків і дозволити їм повернутися в Україну. Термін виконання рішення сплив 25 червня.

7 вересня між Україною та РФ відбувся обмін утримуваними особами у форматі “35 на 35”. Серед тих, хто повернувся на батьківщину, – захоплені Росією після інциденту біля Керченської протоки 24 українські моряки. Адвокат Микола Полозов повідомляв, що моряків відпустили на поруки української омбудсменки Людмили Денісової.

За даними заступниці міністра закордонних справ України Олени Зеркаль, Київ щонайменше сім разів звертався до російської влади з вимогою повернути кораблі.

У Радфеді РФ стверджували, що Київ має публічно назвати провокацією дії моряків, щоб Москва повернула захоплені кораблі.

18 листопада пресслужба Військово-морських сил Збройних сил України повідомила, що кораблі вирушили в бік України. Командувач ВМС Ігор Воронченко заявив, що кораблі буксирують, оскільки “росіяни їх угробили”.

20 листопада кораблі прибули в Очаків. Президент України Володимир Зеленський повідомив, що Росія повернула кораблі без жодних умов. За словами глави держави, катери відремонтують протягом трьох місяців.

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.