п`ятниця, 29 березня

Руїни львівського Високого замку відреставрують

Понад п’ять мільйонів гривень витратить Львівська міська рада на консервацію та реставрацію руїн Високого замку. Роботи триватимуть у 2017-2018 роках. За цей час планують зробити консервацію частини стіни, яка збереглась, і частково доповнити її, відтворивши ще одну бійницю додатково до збереженої. Окрім цього, поблизу пам’ятки зроблять спеціальну дерев’яну терасу, яка буде пристосована для оглядин стіни.

Руїни львівського Високого замку відреставрують

У міській раді кажуть, що разом з роботами безпосередньо на пам’ятці планують укріпити схил і впорядкувати саму площу. Робитимуть благоустрій так, щоб тут було зручно проводити час львів’янам і туристам. У планах також поставити макет, який показуватиме, як міг виглядати замок, що колись стояв на цьому місці.

Проект реставрації руїн та облаштування площі розробив архітектор Зіновій Лагуш. Виконуватиме роботи, за результатами тендеру на порталі публічних закупівель Prozorro, фірма «Арка-Пік», яка вже проводила у Львові реконструкцію площі Митрої. До речі, виконавця робіт управління охорони історичного середовища змогло знайти лише за третім разом. Перший раз було оголошено відкриті торги 20.04.2017 р. Участь у них узяв один учасник – ТзОВ «Еталон Ком», у зв’язку з чим торги визнано такими, що не відбулися. Другий раз відкриті торги було оголошено 30.05.2017 р. Того разу було двоє учасників – ТзОВ «Еталон Ком» та Колективне підприємство «Центр комплекс» Львівської обласної асоціації інвалідів Всеукраїнської організації інвалідів «Союз організацій інвалідів України». Однак їх скасували, оскільки під час торгів вартість робіт була знижена настільки, що переможець тендеру відмовився від укладення угоди. І лише за третім разом вдалося знайти фірму, яка візьметься за роботу. Договір з нею укладуть наприкінці серпня.

znimok_ekrana_2017-08-03_o_00.07.20

Щоправда, перш ніж приступлять до робіт, можливо, доведеться скоригувати проект. Львівські археологи висловили свої зауваження до проекту майбутньої реставрації руїн. За словами директора Науково-дослідного центру «Рятівна археологічна служба» ІА НАН України Олега Осаульчука, реставрації такої важливої пам’ятки мали б передувати комплексні наукові дослідження, зокрема і археологічні. Однак, всупереч чинному законодавству, у проекті цього не передбачено.

«Високий замок донині залишається малодослідженим. Такі роботи як консервація решток, що залишились після насипання Копця Унії, – це одна з небагатьох можливостей дослідити рештки пам’ятки і, можливо, прояснити щось в історії спорудження Високого замку. Є припущення, що за Данила Галицького замок міг бути дерев’яним, поляки стверджують, що мурованим він став лише за Казимира Великого. Але тільки археологічні дослідження можуть дати відповіді на ці питання», – коментує Олег Осаульчук.

Згідно з чинним законодавством України, будь-які консерваційні чи реставраційні роботи на пам’ятках національного значення мають супроводжуватися комплексними науковими дослідженнями, у тому числі і археологічними. Однак вдруге за півроку у Львові виникає проблема з реставрацією пам’яток національного значення. Перший випадок був з церквою Святого Миколая, і ось тепер другий – з рештками Високого замку.

Джерело

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.