Підгорецький замок хочуть підкилимно передати у концесію для готелю? – коментарі

Підгорецький замок

Підгорецький замок. Фото: Миколи Тиса/ZIK

Минулого тижня з’явилась інформація про те, що пам’ятку архітектури епохи пізнього Ренесансу і бароко Підгорецький замок, який є відділом Львівської національної галереї мистецтв ім. Б. Г. Возницького, хочуть «таємно передати в концесію». Пам’яткоохоронці і мистецтвознавці б’ють на сполох і заявляють, що це незаконно. У Львівській ОДА ж заспокоюють, що поки нікуди замок не передадуть. Водночас з’явилося повідомлення, що на пам’ятку претендує бізнесмен, який планує зробити там готельний комплекс.

Про те, що Підгорецький замок хочуть віддати в концесію, стало відомо із соцмереж.

«Один із найцінніших і найкращих замків Центрально-Східної Європи в концесію таємно?», – написала народний депутат Ірина Подоляк на своїй сторінці у Facebook.

«У мене кілька примітивних питань: чому підкилимно? хто інвестор? чому один інвестор? Чому саме цей замок? Де комплексний підхід до усіх замків України? Де конкурсність? Прозорість? Де успіхи концесії в Старому Селі і у Свіржі? (а вони провальні). Де успіх будь-якого концесійного проекту? Якщо треба ще один експериментальний проект, то чому саме на цьому замку проводити черговий мутний експеримент? Бо найкращий? Бо найцінніший? Чому не на Поморянському, Меджибізькому, Бережанському чи інших замках?», – обурилась нардеп.

Вона наголосила, що Підгорецький замок може бути амбітним проектом президентів, місцем спільної спадщини України, Литви, Польщі, Австрії, великим музеєм і місцем зустрічей.

«Я не проти концесії, як одного зі способів ревіталізації і збереження, але я категорично проти темних схем і таємних договорняків, нібито в ім’я «порятунку», – наголосила Ірина Подоляк і додала, в актуальному законі України «Про концесію» об’єкти культурної спадщини і замки не зазначаються.

Кореспонденту ІА ZIK не вдалося отримати детальнішу інформацію щодо даних про передачу у концесію Підгорецького замку від гендиректора Львівської національної галереї мистецтв ім. Б. Возницького Тараса Возняка, оскільки, оскільки, за його словами він на нараді і не може говорити. Пізніше він не знімав слухавки.

Мистецтвознавці і пам’яткоохоронці негативно сприйняли новину про передачу в концесію Підгорецького замку.

«Це жахливо. Це починається дерибан. Те, чого ми боялися, що передбачали, – заявила екс-гендиректор Львівської національної галереї мистецтв ім. Б. Г. Возницького Лариса Разінкова-Возницька. – Думаю, що це біда. По-перше, вони не мають права віддавати. У мене є листи Бориса Возницького, які він писав ще, коли Свірж хотіли віддавати у концесію. Тоді ще був президент Ющенко. В одному листі йдеться, що частину Підгірців у свій час хотіли віддати. Він тоді відстояв усе».

«Це ясно, що робота наших, які домовилися з інвестором, які вийшли на Синютку і все зробили», – додала Лариса Разінкова-Возницька і зазначила, що вона поки очолювала галерею мистецтв, про ніяку концесію не йшлося: «Такого не було, бо знали мою думку, що я на таке не піду. Вони знали, що зі мною так не можна».

Голова Львівської обласної організації Українського товариства охорони пам’яток історії та культури Андрій Салюк також дуже негативно налаштований до передачі замку в концесію.

«Власне, ми маємо два приклади, коли палацові чи замкові комплекси передавали у концесію. На превеликий жаль, усе закінчилось негативно, тобто, ніяк. Стан об’єктів погіршується. Жодних висновків не було зроблено. У процесі ні до кого із концесіонерів не зверталися, не покращували ситуацію. Як показує досвід, це не є добрий спосіб господарювання на об’єктах», – заявив Андрій Салюк.

Він підкреслив, що у Підгорецький замок дуже багато вклали бюджетних коштів: «Там багато зроблено. Тому потрібно шукати іншого способу, аніж позбуватися його, передаючи у концесію».

Андрій Салюк додав: «Проводилась підкилимна гра, яка сама по собі негативно сприймається. Такі речі потрібно припиняти. Так поводитися із пам’ятками національного значення неприпустимо», – наголосив він.

За словами члена правління Українського фонду культури, члена правління ГО «Конгрес української інтелігенції» Валерія Потюка, у Підгорецькому і Свірзькому замках планують створити готельні комплекси.

«Всі ми знаємо, що у Відні на відкритті виставки Пінзеля був Тарута (йдеться про бізнесмена, нардепа Сергія Таруту). Очевидно, він є один із претендентів на Підгорецький замок. У 2008 році пан Тарута настійливо хотів забрати Київську фортецю, але її вдалося відстояти, а тепер він разом із Возняком, (завідувачем відділом «Європейське мистецтво ХIV-ХVІІІ ст. Оксаною, – ред.) Козинкевич і Синюткою хочуть захопити Підгорецький замок. Я розумію, що це їхній новий проект із захоплення об’єктів і розвалу діяльності національної галереї», – заявив Потюк.

Він наголосив, що Возняк і Козинкевич не можуть не бути замішані у цій справі: «Коли гендиректором була Лариса Разінкова-Возницька, то мови про концесію не могло й бути. Коли ж прийшов Возняк, то реалізується план, який був задуманий перед 2012 роком при Януковичі. Всі знають, що на той час Тарута хотів робити музей археології із своєї колекції у Києві, а архітектори всі почали протистояти цьому. Так само тут, якщо візьмуть у концесію, то Львівська національна галерея мистецтв не матиме ніякого стосунку до Підгорецького замку».

Валерій Потюк наголосив, Борис Григорович Возницький відновив замок, який був руїною: «Там є дах, стіни, вікна, вода, світло, каналізація. Це живий об’єкт. Чому пан Синютка не шукає інвесторів чи концесіонерів на 8 тис. об’єктів, які просто нищаться, без даху, вікон, дверей? До прикладу, Тартаків, Поморяни, Старе Село».

Водночас голова Львівської ОДА Олег Синютка заявив, що інформація щодо проведення якогось підпільного конкурсу чи визначення без прозорих умов концесіонера є неправдивою.

«Мені дуже шкода, що без будь-яких на це підстав кидають тінь на прозорість процесів вибору будь-яких замовників чи виконавців робіт на території Львівщини. На сьогодні немає визначено переліку об’єктів, які б могли передаватись у концесію. Лише після визначення такого переліку можна буде говорити про прозорий, відкритий конкурс на визначення концесіонера», – заявив Олег Синютка. Він запевнив, що без участі громадськості і фахівців ніякого вибору концесіонера у Львівській області не буде, тим паче щодо об’єктів історичної спадщини.

Олег Синютка підкреслив, що немає жодного рішення про передачу будь-якого об’єкта, тим більше замку, у концесію.

На питання, чи відомо щось про те, що С. Тарута хоче стати концесіонером замку у Підгірцях, Олег Синютка заявив: «Може хотіти будь-хто. На сьогодні, по-перше, немає правил передачі в концесію (немає постанови Кабміну). Після цього (затвердження правил, – ред.) має бути погоджений перелік, а його немає. І тільки тоді може бути оголошений конкурс».

Надія Сапіга, ІА ZIK

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.